Dariusz Rozmus - kierownik
Marcin Parys
Bartłomiej Golik
Łukasz Piechocki
Michał Ganszer
Jerzy Ganszer

 

Czas akcji 6,45 H. Na polu spory mróz. Było wesoło, wszyscy zadowoleni. Zdjęcie Dariusz Rozmus.

Tutaj zdjęcia z aparatu Michała - "kliknij"

Agnieszka Gądek
Marta Boruch
Maciek Nowakowski
Wacław Michalski
Zdobyliśmy najwyższy punkt w Czarnej, moje ulubione + 141 m. Po drodze trening w poręczowaniu, wspinaczce, trawersach. Przy wyjściu ostry mróz, liny zamarzły nam na "drut" i ciężko było zjechać po powierzchni. W jaskini straszny ruch, kluby KKTJ i STJ z Krakowa, Sopotu, jacyś biwakujący, zwiedzający, szybkobiegacze. Spotkano też Sławka Zagórskiego z kursantami. Pomimo wszelkich przeciwności, akcja odbyła się bez przeszkód, wszyscy zadowoleni, a w górach jeszcze piękna zima, z iskrzącym śniegiem. Zdjęcie Maciej

 

We czworke (Patrycja Kopytko, Tomasz Grzegrzulka, Bartlomiej Golik, Dominik Sarnowski) wyruszylismy w niedzielny poranek do Jaskini Zimnej. Droga na podejsciu zawalona w polowie schodow przez powalone drzewo. Do jaskini weszlismy okolo  10. Ponor byl laskawy i pokonalismy go sucha stopa w wysokich gumiakach (kto dysponowal ;) Wszystkie wspinaczki robil Bartek. Patrycja pokonala obejscie Czarnego Kominu. Doszlismy do Chatki. Murzyn z Bartkiem podeszli pod Prozek Burcharda. Wrócilismy kolo godziny 20.

Patrycja Kopytko
Natalia Gąsior
Dominik Sarnowski
Kamil Polański
Radek Bizoń
Wacław Michalski
Pomimo ciężkiego podejścia, zasypanego otworu, rozmiękłego śniegu, potencjalnego niebezpieczeństwa lawin zdobyliśmy jaskinię Pod Wantą do samuśkiego dna, a kursanci wleźli nawet w szczeliny poniżej oficjalnego dna. Na bazie długie i przyjemne rozmowy a w górach działo się tak wiele, że trudno wszystko opisać. Wróciliśmy zmęczeni, z wrażeniami ale bez strat. Możemy sobie zaliczyć naprawdę godne przejście zimowe. Zdjęcie Radek Bizoń

Grzegrzułka Tomasz, Baturo Bartosz, Bizoń Radosław, Manda Tomasz, Pilorz Agnieszka, Rosner-Manda Izabela, Sarnowski Dominik

 

 

W dniu 30 grudnia 2017 roku odbył się wyjazd kursowy pod przewodnictwem instruktora Tomka Grzegrzułki do jaskini Czarnej. Pogoda dopisała, podejście do jaskini sprawiło nam jednak nieco problemów ze względu na bardzo śliskie i niestabilne podłoże. Do jaskini weszliśmy od strony południowej, większość czasu spędziliśmy w rejonie kominu Herkulesa trenując poręczowanie i deporęczowanie studni z użyciem plakietek, a także pokonywanie i deporęczowanie trawersu wraz z wycofywaniem się techniką na złodzieja. Dotarliśmy również pod komin węgierski, ale ze względu na brak lin nie mieliśmy możliwości jego pokonania. Z jaskini wyszliśmy około godziny 21:00 zejście w dół pokonując techniką bardzo dowolną.

 

 

Gosia Bugalska - Osoba towarzysząca
Michał Ganszer


Razem ze studenckim klubem grotołazów z Nottingham NUCC zwiedziliśmy dwie jaskinie w rejonie Mendip (Wielka Brytania). Pierwsza z nich to Jaskinia GB, dosyć krótka, w której po ciasnotach zaraz po wejściu po chwili dochodzi się do głównego ciągu i nim dochodzi się do dna. Druga - East Water. Tu mieliśmy pewne problemy nawigacyjne i nie doszliśmy za daleko. Dodatkową trudnością był kilkudziesięciometrowy trawers w wąskiej szczelinie o nachyleniu 45 stopni. W jaskiniach działaliśmy bez sprzętu, a wieczorem integrowaliśmy się z miejscowymi grotołazami. 
"Jaskiniowanie" to prawdopodobnie najlepsze tłumaczenie "caving" :P

 

Maciej Nowakowski - kurs
Marta Boruch - kurs
Błazej Gawlik - kurs
Teresa Zwierzchowska - kurs
Dariusz Rozmus
Marcin Parys
Marek Sobański
Łukasz Piechocki
Jerzy Ganszer
Marcin Freindorf - Krakowski Klub Taternictwa Jaskiniowego "chwilowo"

 

Tym razem nasi kursanci mieli okazję zapoznać się z działalnością nocną. Działaliśmy w Partiach Techub, dotarto do Sali AKT /Błażej, Teresa, Marcin, Marek, Jerzy/. Z jaskini wycofano się bocznym otworem /był piękny widok/. Wyniesiono jedna starą płaską baterię.  

Mariusz Krywult - Były Członek Klubu, Piotr Gawlas, 23 do 24 lutego 2018 roku wybraliśmy się na wyjazd do Morskiego Oka z noclegiem w Wozowni (starym schronisku). Celem było powspinanie się na lodach Kuluaru Kurtyki. Kuluar jest to trzywyciągowa, ładna w większości lodowa droga o niezbyt dużych trudnościach, znajdująca się w Progu Mnichowym. Do Morskiego Oka podeszliśmy na skiturach, pod Próg również, więc po wspinaczce powrót był zjazdem po świetnym puchu aż do tafli stawu. W Wozowni trwał w tym czasie obóz KW Trójmiasto.

Dariusz Rozmus

Marcin Parys

Paweł Gądek

Bartłomiej Golik

Dokonano trawersu pomiędzy otworami Ostra - Rolling Stones (otwór tej drugiej niestabilny) w jaskini doliczyliśmy się 207 podkowców oraz 11 nocków. Zwiedziliśmy partie za Progiem Odkrywców(?) i doszliśmy do wniosku że jest ich troszku więcej niż na oficjalnym planie. W Jaskini Chłodnej w partiach przyotworowych ładne nacieki lodowe.W głównej sali zimuje 5 nocków. Podczas gdy my z Bartkiem ćwiczyliśmy radzenie sobie z początkowymi objawami hipotermii, Paweł z Marcinem szlifowali swoją jaskiniową doskonałość odnajdując nową drogę z partii Gabinetu Zgrozy do Sali Głównej :-). Cała akcja trwała 5 godzin i 49 minut, było wesoło ,pogoda ładna, śniegu miejscami po pas.

 

 

Agnieszka Gądek
Zdzisław Grebl
Jerzy Ganszer

 

To chyba ostatnia akcja narciarska tej zimy. Warunki dobre - zabrakło kilkadziesiąt metrów śniegu na dole. 

Zofia Gutek
Jerzy Ganszer

 

Na górze -6°C, na dole 0°C. Warunki narciarskie bardzo dobre. 

Kazimierz Ślęk

Tura nartostradami na Pilsko, wejście na szczyt "polski".  Na górze silny wiatr i mgła, zjazd w dobrych warunkach do Szczawin, niżej mało śniegu i lód.

Akcja zakończona na lodzie właśnie wywrotką i kontuzją, która kończy mój sezon, niestety.

 

Adam Marcinków
Ewa i Cezar - Osoby Towarzyszące

Znowu Sudety. Wejście na Łabski Szczyt znajdujący się w okolicy Szklarskiej Poręby. Udało się wykonać 3 zjazdy w głębokim, świeżym puchu. Pokonano 14km, suma podejść ponad 1100m.

Ewa Chylaszek
Jerzy Ganszer

Pokonano 500 w górę. Zjazd trasa narciarska. Żleb dość stromy - opis tutaj - http://dziennikgorski.type.pl/?p=867 

 

Piotr Majchrzak - Klub Wysokogórski Warszawa
Wanda Ganszer - Fanklub Speleoklubu Bielsko-Biała
Jerzy Ganszer

 

Podchodzono z Jaworzynki /zdjęcie/. Potem schronisko i zjazd do Soliska. 

Krzysztof Gajny,Gabriela Gajny. Podejście trasami na nartach z Czyrnej 605m. przewyższeń. Puste oświetlone trasy.

Zofia Gutek - 1 miejsce w parach damskich
Jerzy Ganszer - 26 miejsce w parach męskich

Startowało 49 par /98 osób/ + kadeci. Suma porzewyższeń 1650 m. Było ciężko i sportowo. Spadła lawina - nikt z uczestników nie został zagarnięty. Podziękowania dla organizatorów!  W ostatnim dniu spotkaliśmy ekipę pod dowództwem Weterana Damiana Szołtysika z Rudzkiego Klubu Grotołóazów "Nocek", którzy z Rysów kilka dni szli na nartach na Grzesia.

 

Zawody rozgrywały się Dolinie Chochołowskiej. Szczegóły w sprawozdaniach wewnętrznych.   

Andrzej Jarek - Speleoklub Brzeszcze /startował nie świadomie/
Wanda Ganszer - Fanklub Speleoklubu Bielsko-Biała
Jerzy Ganszer

Jarosław Gutek - Były Członek Klubu, obecnie członek Klubu Alpinistycznego przy Grupie Beskidzkiej GOPR, miał wykład dla wszystkich o lawinach

Wacław Michalski i Zofia Gutek ustawiali wyjazd kursowy na obóz szkoleniowy w Morskim Oku

Zaszczycił nas Byłuy Członek Klubu - Stanisław Dudzik /z tego samego kursu co J.Gutek/

Był Grzegorz Klassek.

 

W tym dniu Firma Explorer rozdawała nagrody za najlepsze wyniki w Pucharze 12 Wzniesień - tym sposobem składamy Firmie oficjalne podziękowania. Reklama firmy jest tutaj -  http://www.jaskinie.bialy-orzel.com.pl/Z_EXPLORER.htm

Grzegorz Klassek miał wykład o jaskiniach beskidzkich. Na zdjęciu Zofia Gutek ze swoją nagrodą za zawody w narciarstwie wysokogórskim w Zawoi. 

Jan Jastrzębski - Sekcja Archeologiczna Speleoklubu Bielsko-Biała
 Jerzy Pukowski
 Jakub Krajewski
 Jerzy Ganszer

Wojciech Jasiak - prezes
Michał Ganszer - skarbnik
Piotr Smoczyński - sekretarz
Joanna Micherdzińska - członek zarz.
Wacek Michalski - szef szkolenia
Zofia Skrudlik

Obrady odbyły się w Karbovce - prywatnym lokalu posiadówkowym w piwnicy kamienicy Ganszerów. Gościnnie pojawili się Jurki (Ganszer oraz Pukowski). Ustalano plan działań na najbliższe miesiące. Planowano wyprawę rozpoznawczą na Ukrainę. Szczegóły i efekty obrad zostaną rozesłane mailowo oraz przedstawione na wtorkowym spotkaniu w klubie.

Przewodniczącym zebrania został Jakub Krajewski

Między innymi był Grzegorz Klassek i Zofia Gutek

Dwie osoby uzyskały tytuł członka honorowego SBB

Zdjęcia ze spotkania zostały umieszczone na SBB Plotki na Facebooku

Nieoficjalne podsumowanie statystyk SBB:

 

W tym roku do chrztu  kursantów przystąpiły trzy osoby - Bartłomiej Golik, Paweł Gądek, Gabriel Franecki

W Sekcji Archeologicznej przy SBB mamy zarejestrowanych 13 osób w tym 7 z klubu

Najniższe zdobyte  miejsce w jaskini to - 754 m w Wielkiej Śnieżnej - Dariusz Rozmus, Piotr Wojnarowski, Jerzy Ganszer

Najwyższe osiągnięte miejsce na powierzchni - 4809 Mont Blanc - Krzysztof Borgieł

Największa jaskinia odkryta przez członka klubu to Jaskinia Półkuli o dł. 50m - Paweł Gądek

Odbyła się jedna akcja eksploracyjna poza Beskidami - to była Rumunia - działali tam w dwóch jaskiniach - Tomasz Pawłowski, Bartłomiej Golik, Patrycja Kopytko, Dominik Sarnowski

W tym roku stwierdzono występowanie nietoperzy w 19 obiektach jaskiniowych w tym dwa to nowe stanowiska

W 2017 r nie było żadnych zarejestrowanych klubowych ślubów

Ukonstytuował się Honorowy Komitet Cmentarza Symbolicznego SBB

Końcem roku było nas 92 członków. Jest nowe zjawisko socjologiczne - dwie osoby zgłosiły postulat, aby ich twarze nigdy nie pokazały się na Facebooku. Zostało to odpowiednio zaznaczone w liście członków Klubu

Komisja do Spraw Oczyszczania Wielkiej Litworowej dalej działa

Odbył się 31 Maraton Jaskiniowy

Naklejono 8 nalepek klubowych  /Słowacja, Polska, Maroko/

Sekcja Kanionów Beskidzkich dalej działa i ma 3 członków

Członkowie SBB trzy razy schodzili w jaskiniach na gł. poniżej 500 m i trzy razy stawali na górach powyżej 4000 m

Sekcja Narciarstwa Wysokogórskiego działa dalej i liczy 13 członków

Odbyło się 28 spotkanie Weteranów Taternictwa Jaskiniowego

Do Wielkich Inwalidów Klubowych w tym roku nikt nie został dopisany.

 

Puchar 12 Wzniesień dobrze funkcjonuje, startuje dużo osób.  

Dużo osób.

Bardzo uroczyste obchody 30-Lecia Kuby. Były ciasteczka, kiełbasa, przemówienia, ognisko, dłubie rozmowy.

 

Kuba jesteś Wielki i życzymy Ci 120 lat życia!

 1. Zdzisław Grebl - kierownik akcji
 2. Ludmiła Witańska - Fanklub Speleoklubu Bielsko-Biała
 3. Wanda Ganszer - Fanklub Speleoklubu Bielsko-Biała
 4. Jerzy Ganszer
 5. Jerzy Koczur
 6. Agnieszka Gądek
 7. Aniela Klassek
 8. Grzegorz Klassek
 9. Patrycja Kopytko
 10. Dominik Sarnowski
 11. Anna Sobańska - Fanklub Speleoklubu Bielsko-Biała
 12. Jakub Krajewski
 13. Honorata Kaczmarek
 14. Błażej Nikiel
 15. Krzysztof Wiewióra
 16. Marta Boruch
 17. Maciej Nowakowski
 18. Wacław Michalski
 19. Adam Kucharczyk - Były Członek Klubu
 20. Beata Michalska-Kasperkiewicz
 21. Paweł Kasperkiewicz
 22. Jerzy Pukowski
   

 

Agnieszka zagrała na flecie, pokazano czarne drewno, odbył się toast Zdzisława i Wacka za wszystkich obecnych. Były prezenty! 

Zofia Gutek wygłosiła pogadankę o lekkich technikach w alpinizmie jaskiniowym.

 

Szczegóły zostały zainstalowane na Facebooku i wysłane do Informacji dodatkowych.