Jerzy Pukowski
Jerzy Ganszer

Byliśmy druga grupą w tym roku w jaskini. Tutaj zdjęcia - "kliknij"
Paweł Gądek
Maria Węgrzynkiewicz
Wybraliśmy się do nowo odkrytej jaskini Pawła. Udało się odkryć kolejny korytarz. Kawał fajnej dziury. W jaskini zaobserwowano studniczka tatrzańskiego. Bardzo przyjemne 3 godziny pod ziemią. Paweł Gądek robi genialną robotę-chwała mu ;)
Zofia Gutek
Jerzy Ganszer

Działaliśmy na głównym ciągu. Akcja typowo rekreacyjna osiągnęliśmy gł. 200 m i jedna osoba 300m. Mijała nas czteroosobowa grupa grotołazów z Akademickiego Klubu Grotołazów AGH Kraków, którzy powracali z Syfonu Dziadka - gratulacje! - "kliknij" Jak szliśmy w górę to zobaczyliśmy "potworną" kolejkę ludzi do łańcuchów.
Kinga Bereta
Weronika Kucia

Po żmudnych, lecz pełnych nadziei poszukiwaniach innego otworu doszłyśmy do wniosku, że jaskinia najprawdopodbniej się zawaliła i został tylko wąski ok 5-10m korytarzyk wejściowy. Na pierwszy rzut oka wygląda na to, że możliwym jest odgruzowanie jeszcze minimum kilku metrów.
Jerzy Pukowski
Jerzy Ganszer

Akcja spacerowa i wypoczynkowa!
Paweł Chrobak-ST
Maria Węgrzynkiewicz
Trawers od otworu północnego, do głównego. Bardzo przyjemna akcja. W jaskini więcej wody niż zwykle. Spotkaliśmy dwójkę miłych ludzi :) Tym razem obyło się bez przygód.
Trzy osoby ze Speleoklubu Bielsko-Biała wzięły udział w wyprawie Speleoklubu BOBRY z Żagania do Austrii w masyw Tennengebirge. Eksplorowano wiele jaskiń w tym masywie a do najważniejszych wejść można zaliczyć kilkudniowy biwak w Jaskini Środkowej, prace naukowo-badawcze w Jaskini Jack Daniels, inwentaryzacja mniejszych obiektów oraz prace fotograficzne w Jaskini Czerwonego Pająka.

Ze speleoklubu bielskiego w wyprawie wzięli udział:
Wojciech Jasiak
Joanna Micherdzińska
Piotr Gawlas
Kinga Bereta
Weronika Kucia
Marcin Miśków
Filip Talaga
Paweł Olszewski
Igor Żukowski
Robert Bereta
Kamil Polański
Wacław Michalski
Akcja w Śnieżnej, kursanci uzupełniali przejścia do wniosku o kartę taternika, ściągnęliśmy także liny które od pewnego czasu służyły do wielu ambitnych akcji w systemie tej jaskinii. Udało nam się "wstrzelić" w okienko pogodowe na podejściu i zejściu. Większość dotarła do drugiego biwaku. W jaskini spotkaliśmy zespół krakowski i sławnego Jakuba Nowaka, autora wielu "szkiców jaskiniowych KKTJ" z których korzystamy. Kamil zdobył uznanie kursantów jako dobry pedagog i przewodnik.
Bartosz Baturo
Mateusz Handzlik

 Rano (po śniadanku nie śpiesząc się) ruszyliśmy pod ścianę. Naszym celem była droga Prawe Żebro na Granatach. Droga jest wyceniona na 4. Dużo punktów asekuracyjnych, niektóre wyciągi wymagały tylko 1 lub 2 punktów „na własnej”. Wyciągi 3,4,5 i 6 zrobiliśmy jako 2 wyciągi. O 14 byliśmy na górze po ok 5 godzinach. Droga piękna i godna polecenia! Górny odcinek robi wrażenie.
Bartosz Baturo
Paweł Chrobak-ST
Maria Węgrzynkiewicz

Korzystając z powieszonych lin wybraliśmy się na nocny trawers. Plecaki zostawiliśmy przy otworze Śnieżnej, a następnie żlebikiem i „na przełaj” do otworu Nad Kotlin. Troszkę się naszukaliśmy, bo nikt z nas w Nad Kotlinach wcześniej nie był. Później w jaskini nie było problemu z nawigacją. Cała akcja pod ziemią ok 7-7,5 h przy czym się nie śpieszyliśmy i zahaczyliśmy o suchy biwak. Wyszliśmy na powierzchnię po 5 nad ranem i po godzinnej drzemce zeszliśmy na dół. Akurat jak schodziliśmy przyleciał (helikopterem) TOPR, żeby zdeporęczować Nad Kotliny.
Jerzy Pukowski
Jerzy Ganszer

Na stronie Rudzkiego Klubu Grotołazów "Nocek" pod datą 2021.08.11 jest sprawozdanie w którym jest opisana akcja Na północnych stokach Trzech Kopców /Paweł i Damian Szołtysik/. Myśmy poszli ich śladem i przeszliśmy podobną trasę. Faktycznie jest tam ładnie, dość stromo. Możemy potok zakwalifikować do "Kanionów Beskidzkich". 
Materiał szczegółowy zostanie posłany do Sebastiana Korczyka, aby kanion wprowadził do rejestru.
Wanda Ganszer - Fanklub Speleoklubu Bielsko-Biała
Jerzy Ganszer

Warto tam pojechać, na skałce są poprowadzone drogi wspinaczkowe. Ten obiekt jaskiniowy po prawej stronie splanował Błażej Nikiel ze Speleoklubu Bielsko-Biała. Tutaj kilka zdjęć - "kliknij"
Zofia Gutek
Jerzy Ganszer

To była akcja pod tytułem - poszukiwanie nieistniejącej skałki. Miejscowy pasterz radykalnie powiedział, że tam nie ma żadnej skałki. Za to było sporo owiec. Jest to rejon "początki" Doliny Chochołowskiej.
Elżbieta Imielska
Tomasz Murzyn Grzegrzułka


Bardzo fajne miejsce na ćwiczenia, niestety trochę zaniedbane. Wiele dróg pozarastało mchem i innym czymś. Taki teren idealny na trening przed wspinaniem Komina Węgierskiego :))
Jakub Krajewski
Rafał Konior - Fanklub Speleoklubu Bielsko-Biała
Marek Sobański
Franciszek Koziar - Osoba Towarzysząca
Jerzy Pukowski
Karolina Luksa - Osoba Towarzysząca - grupa wsparcia
Aleksander Leopold Krajewski - Osoba Towarzysząca - grupa wsparcia
Jerzy Ganszer

Pokonano dolną część Kamieniczanki do ujścia do Rzeki Białej. Wszyscy byli tam pierwszy raz!  Akcja humorystyczna, nie pozbawiona chwil "grozy" - jeden uczestnik wpadł do wody i został uszkodzony! Dość długi odcinek pokonaliśmy pod ziemią! Znaleziono cegłę "przedwojenną" Korna. Wszyscy zadowoleni - polecamy trasę innym. Były nawet drobne zjawiska krasowe! 
Tutaj zdjęcia - "kliknij"
Wanda Ganszer - Fanklub Speleoklubu Bielsko-Biała
Jerzy Ganszer

Na rzece "Sopotnia" natrafiono na ciekawe wychodnie skalne!
Jerzy Pukowski
Jerzy Ganszer

Zbadano teren za "hodowlą pstrąga". Płynie tam rzeka - jest tam ładny wodospad. Uwaga - sporo tam plastikowych wiaderek itp. Szacowana wysokość progów na rzece - 4 m. Są tam też ruiny starych zabudowań. O możliwości występowania tam obiektów jaskiniowych wspomniał Tomasz Tlałka "Dzika Grupa Forum Beskidu Małego".
Gabriela Michalska
Wacław Michalski
Spacer nad Twardorzeczką, weszliśmy na Wytrzyszczoną, górkę z ładnym murem skalnym. Przy zejściu zlokalizowano niewielki obiekt "jaskiniopodobny", namiar przekazano do kapituły Bazy Jaskiń Beskidzkich.
Jerzy Pukowski - Weteran, członek honorowy SBB
Jerzy Ganszer - Weteran, członek honorowy SBB

Dotarliśmy do "schroniska" na Rogaczu. Suma przewyższenia 280 m. Miejsce dość dobre na spotkanie, po uprzednim umówieniu się, bo może nie być miejsca. Jest tam też pole namiotowe. Ładny widok.Naklejono naklejkę klubową.
Jerzy Pukowski
Michał Ganszer
Jerzy Ganszer 

Ścieżka coraz bardziej zarośnięta. Na mecie Michał się "wywalił". Ładny zachód Słońca po godzinie 19,00.
Zdzisław Grebl
Ireneusz Firganek - Weteran z Bielska-Białej
Honorata 'Honka' Kaczmarek
Błażej Nikiel
Jakub Krajewski
Aleksander, Leopold Krajewski - Osoba Towarzysząca
Karolina Luksa - Osoba Towarzysząca
Wanda Ganszer - Fanklub Speleoklubu Bielsko-Biła
Beata Michalska-Kasperkiewicz
Paweł Kasperkiewicz - Fanklub Speleoklubu Bielsko-Biała
Elżbieta Imielska
Zdzisław Grebl
Jerzy Ganszer

A potem był koncert pod ratuszem i pokaz sztucznych ogni.
Nowy Zarząd SBB:

- Wojciech Jasiak - prezes
- Ewa Rutkowska - sekretarz
- Elżbieta Pikania - skarbnik
- Joanna Micherdzińska - szef szkolenia
- Tomasz Motoszko - magazynier
- Bartłomiej Golik - członek zarządu
- Michał Ganszer - członek zarządu

Komisja rewizyjna SBB:

- Tomasz Stryczek - przewodniczący
- Piotr Gawlas
- Krzysztof Borgieł

Nowym władzom życzymy powodzenia!
W sobotę i niedzielę była akcja rozkładania urządzeń i namiotów na Polanie Rogoźniczańskiej. Była przede wszystkim praca, koszenie trawy, rozbijanie namiotów, urządzanie łazienki, koszy na śmieci, namiotu sprzętowego, ale i przyjemności typu: ogniska wieczorne z kiełbachą i piwkiem, kąpiele w przeraźliwie lodowatej Kirowej Wodzie, plażowanie, frytki na ognisku, rowery, górskie wędrówki.

Jak co roku, od lat, tak i w obecnym roku, nasi koledzy i przyjaciele ze Speleoklubu Dąbrowa Górnicza początkiem lata otwierają Obozowisko Taternickie PZA na Polanie Rogoźniczańskiej. Ze smutkiem muszę stwierdzić, że co roku jest to coraz trudniejsze. Warunki i wymogi, jakie stawia Tatrzański Park Narodowy, ochrona środowiska sprawiają, że staje się to dla organizatorów coraz większym wyzwaniem. Nie mniej wartym trudem, gdyż akcje jaskiniowe i wspinaczkowe, które się tutaj zaczynają, wspólne wyjścia i powroty, wspólnie spędzone wieczory na pogaduchach przy kubku gorącej herbat czy przy piwie, mają w sobie wiele uroku i zostają w pamięci.

Wekend był niezwykle upalny, trzeba było uważać, żeby nie przedobrzyć ze słonkiem. Dla mnie miło spędzony z Rodziną.

Piotr "Kudłaty" Gawlas.
Dwie osoby z klubu odwiedziły grób naszego pierwszego prezesa Grzegorza Klasska. 

Aby łatwiej trafić - wykonano pomiar GPS: 

N - 49°49.400' 
E - 019°01.905'

Wysokość 364 m.
Ewa Konderla została pochowana w Wiśle na cmentarzu ewangelickim. 

Jest wpisana w Klubowej Księdze Zmarłych - "kliknij"

Z
djęcie przekazała Zofia Gutek.
Beata Michalska-Kasperkiewicz - Komisja Heraldyczna
Błażej Nikiel - Komisja Heraldyczna
Honorata 'Honka' Kaczmarek - obserwator
Paweł Kasperkiewicz - Były Członek Klubu obserwator
Jerzy Pukowski - obserwator
Elżbieta Imielska - obserwator
Jerzy Ganszer - Komisja Heraldyczna 

Ustalono co następuje: 

- Komisja działa nadal
- nie przyjmuje się nowych członków
- utrzymuje się zasadę, że podczas pisania sprawozdań przy członkach SBB nie oznacza się przynależności klubowej. Jeżeli jeszcze ktoś należy do innych klubów, a chce być odpowiednio oznaczony to na wniosek "Komisja może się zgodzić".
Dzisiaj firma strategiczna Pucharu 12 Wzniesień przekazała do klubu nagrody dla trzech pierwszych miejsc w każdej kategorii podbiegu za 2021 r. Są to wory transportowe o pojemności 10 litrów Firmy Explorer. 

Dziękujemy Firmie Explorer za ufundowanie nagród!
W naszym klubie robiła kurs taternictwa jaskiniowego. 
Cześć jej pamięci.
Przytoczona powyżej data to data dotarcia informacji. 
Przez wiele lat działała w GOPRze.
Zdjęcie z jej profilu na facebooku. 
To 30-ta osoba, która już nie żyje, a była w SBB.
Środowisko SBB na uroczystościach reprezentowało 5 osób. 

Opis dojścia - przed pomnikiem "1863" ok 120 m po lewej stronie /za drzewem/ bezpośrednio przy głównej alei. 

Posiadał tytuł Weterana, należał do "Kapituły". Uczestniczył w zlotach Weteranów i biwakach zimowych SBB. Tutaj kilka zdjęć - "kliknij"