Gabriela Gajny
Krzysztof Gajny
Przy dobrej (rzadko spotykanej)pogodzie zdobyliśmy najwyższy szczyt Irlandii Carrauntoohill 1040m.Ciepło,brak śniegu ,piękne góry w hrabstwie Kerry.


Zdjęcia Richard Bugg : https://richardbugg.zenfolio.com/p314679785

Team 4

Martyna Michalska
Gabriel Kinzler – prowadzący moją grupę
Greg Tunnock
Liz McCutcheon
Catherine Hemley
Richard Bugg
Chris Sharples – Southern Tasmanian Caverneers prezes
Cathie & Dave Plowman – Northern Tasmanian Caverneers prezes
Alan Jackson - organizator
Stephen Fordyce
Karina Anders
Janice March
Steve Jacobs
Bob Pennington
Plus 39 innych grotołazów z Tasmanii oraz z klubu z Victorii, Adelaide i Uniwersyteckiego Klubu z Melbourne.

Jaskinia Growling Swallet ( czyli Gruchającej Jaskółki) to obecnie najgłębsza jaskinia w Australii (395 metrów). Może ktoś słyszał, że dokładnie w miesiąc mojego przyjazdu na Tasmanię tutejsi koledzy nurkowie/grotołazi odnaleźli połączenie między jaskiniami Niggly i Growling Swallet Cave nadając temu systemowi miano najgłębszego w Australii. Poszukiwania połączenia trwały od początku XX wieku, a nurek Stephen Fordyce musiał przepłynąć ponad 250 metrów horyzontalnie i 12 metrów pionowo, aby je odnaleźć. Jaskinia  znajduje się w Parku Narodowym Mt Field w systemie Junee-Florentine wraz z około 600 innych jaskiń, wieloma jeszcze nieodkrytymi.

Głównym celem tej wyprawy były ćwiczenia z ratownictwa jaskiniowego. Dopiero co przeprowadziłam się na lato do Hobart i ledwie skontaktowałam się z tutejszym klubem STC (znowu z pomocą klubu NTC z Launceston) i już miałam szczęście załapać się na wielkie wydarzenie przygotowywane od zeszłego roku. Myśląc „ćwiczenia z ratownictwa” miałam obraz w głowie wiszenia na linach i doszkalania się z technik używania bloczków. Jednak okazał się to być dużo dłuższy dzień niż przypuszczałam.. A jako, że była to sobota to nie byłam super wyspana.

Przybyło 51 osób grotołazów, medyków i nawet doszkalała się policja. Organizacyjnie jestem pod wrażeniem, głównie zasługą tego jest Alan Jackson, który podzielił nas na grupy i rozdał wszystkim mapki z zaznaczoną stacją i rozpis tego, co mniej więcej mamy zrobić, a prowadzący grupy już wiedzieli resztę. Każda grupa miała także radio do komunikowania się i zdawania raportów z bazą na powierzchni, która wszystko notowała.

Weszliśmy o godzinie 11 rano, a wyszliśmy o północy. Przeszliśmy przez International Chamber oraz partie zwane Cascades, aby dotrzeć do miejsca, które mój team miał przygotować do ćwiczeń.  Partie głębiej nazwano Glowworm Chamber ze względu na święcące w ciemności robaki, które głównie przesiadują na suficie. Jest to bardzo ciekawe zjawisko, gdyż robaki te niczym pająki zastawiają długie nici, a ich odwłoki świecą na zielono, aby przyciągnąć pożywienie. Magia!

Trochę było zimno, bo czekaliśmy w wodzie, aż wszyscy skończą przygotowywać swoje stanowiska. I w końcu Chris Sharples prezes (ufając swoim kolegom z klubu) zgłosił się jako ochotnik, do wyniesienia go na noszach z dna 350 metrowej jaskini. Nigdy nie mogłam sobie wyobrazić jak wygląda akcja ratunkowa, ale po tym weekendzie już wiem wszystko! Abstrakcyjny obraz 50 osób zajmujących się jedną osoba na noszach i wciąż pomimo przygotowań i krótkiej odległości od otworu do samochodów i tak zajęło nam to 12 godzin. Aż strach myśleć o prawdziwym wypadku..

Mam marzenie, aby zorganizować takie ćwiczenie w naszym klubie :)

Katarzyna Lena Koprowska
Bartłomiej Golik
Jerzy Ganszer

Na powierzchni wiatr. Tutaj kilka zdjęć - "kliknij"

P
oniżej opowiadanie Leny:  
To kapitalna historia, której nie da się zamknąć w jednym słowie.
Beata Burdynowska chciała wyciągnąć Jerzego Ganszera na jeden dzień w Tatry. Aby było mało chodzenia, ale aby była też jaskinia, padło na dwóch Śpiących Rycerzy.
W międzyczasie dzwonię do Prymuli w sprawie jakieś książki, a on mi na to, że idzie we środę z Beatą do dziury i jak mam czas i ochotę to zaprasza. Mam, oczywiście że mam. Więc się przyłączam.

We wtorek w klubie spotykam Bartka Golika i z głupia pytam:
-Co jutro robisz?
-Chyba nic - odpowiada mi Bartek.
-Więc idziesz z nami do dziury - stwierdzam zdaniem nie znoszącym sprzeciwu.
-No to ok, idę. No bo co Bartek mógł odpowiedzieć?

Tylko że w międzyczasie wycofała się pomysłodawczyni ? Której z tego miejsca dziękujemy za inspirację i wesołą przechadzkę.
 
Katarzyna Lena Koprowska
Tomasz Pawłowski
Robi (Speodava)
Kakukk (Speodava)

Obcowanie z rumuńskim krasem na południowow-zachodnim krańcu Parku Przyrody Apuseni w powiecie Bihor m.in Peştera Măgura, Peștera Pișolca, Peștera Drăcoaia.
Działaliśmy również w Peştera Jofi oraz eksploracyjnie w Peştera mina Albioara.

fot. www.welcometoromania.ro
Łukasz Piechocki
Wojciech Jasiak
Ela - Wielkopolski Klub Taternictwa Jaskiniowego
Kamil Polański
Marcin Freindorf - Krakowski Klub Taternictwa Jaskiniowego
Krzysztof Borgieł


Pisząc to sprawozdanie zorientowałem się, że był to wyjazd aż 3 klubów! Było bardzo miło. Z Kir ruszyliśmy o 6.30. Na Przysłopie Miętusim dołączyła do nas Ela.
Mniej więcej od wylotu Kobylarza zaczęła się zima. Śniegu sporo i bardzo zimny i mocny wiatr. Przebieranie nastąpiło dopiero pod zlotówką. 
O 10.30 wszyscy ruszyliśmy w głąb jaskini.Po niecałej godzinie wszyscy byliśmy nad II Pięćdziesiątką. Wariantem historycznym dostaliśmy się na półkę wprowadzającą do Partii za II 50tką. Przez Smukłą 18 weszliśmy do Partii Waldiego a także prawdopodobnie do Sali Renaty. Kamil zlustrował także jedną ślepą jak się okazało studnię gdzie można było zaobserwować wpadający powyżej ciek wodny. W Partiach Waldiego spąg pokryty jest ciekawym piaskiem. Widać odmienny charakter tych partii.
Podczas powrotu zrobiono na ww. półce w II 50tce tzw. popas. Spotkano tam również 2 inne grupy - SBB pod wodzą Prymuli i 2 osoby z Sosnowca.
Wyjście do góry studniami odbył się sprawnie. 2 osoby wykazały się ambicją i nie zabrały pantina! Wycof z masywu nastąpił parami.

Lolo
Ewa Rutkowska
Jerzy Ganszer

Działano w Partiach Waldiego i w Sali pod  Płytowcem. Na powierzchni zima. W jaskini w początkowej części trawersu poniżej I Pięćdziesiątki wielki zawał /naturalny, lub wywołany przez kogoś/ - można dostać się "bezpieczniej" do trawersu zjeżdżając z góry z tym, że należy posiadać line dłuższą o ok. 8 metrów. Są tam trzy plakietki stałe /?/. Wyniesiono trochę śmieci - opis akcji na stronie Biura do Spraw Odśmiecania Wielkiej Litworowej - "kliknij" 

Tutaj kilka zdjęć - "kliknij"

 

 

Wanda Ganszer - Fanklub Speleoklubu Bielsko-Biała
Jerzy Ganszer

Działano w rejonie Okapu nad Zaporą K.Bm-1.08 /patrz zdjęcie/ . Na zachód od tego miejsca zauważono "tajemniczy mur kamienny", przypominający bardziej "gromadnice" kamienne/ Patrz zdjęcia - "kliknij" 

Weszliśmy od otworu północnego, przez Brązowy Prożek, do Partii Wawelskich. Tam udaliśmy się m.in. do najwyższego punktu jaskini. Powrót przez Studnię Imieninową.

Zdjęcia - Jaskinia Czarna - Partie Wawelskie

Uczestnicy:
Paulina Kulpa
Rafał Wojtkielewicz

Niedzielna wizyta w Tunelu Małołąckim. Wejście od dolnego otworu, przejście całej jaskini - do górnego otworu - i powrót tą samą drogą.

Tunel Małołącki - video


Uczestnicy:
Paulina Kulpa
Rafał Wojtkielewicz

Paweł Gądek
Bronisław Gądek - Osoba Towarzysząca

Korzystając z pięknej pogody wybraliśmy się na eksplorację. Efektem tego jest nowa jaskinia. Udało się do niej wejść poszerzając szczelinę jak się później okazało w suficie dość okazałej sali. Wejście jest 6 metrową studnią. Narazie długość ponad 20 m.
Niedaleko znajduje się druga jaskinia odkryta przeze mnie ok. miesiąc temu. Ją z kolei udało się wydłużyć o kolejne metry.
Paweł Gądek
Jerzy Pukowski - zabezpieczenie
Jerzy Ganszer

Jedno z ciekawszych niepoważnych pomysłów, które będziemy pamiętali długo!
Ewa Chylaszek-Brylska - Były Członek Klubu
Zofia Gutek

Warunki bardzo dobre!
Jerzy Ganszer

Trwa naśnieżanie. Na zdjęciu widok na Klimczok ze Zbójnickiej Kopy.
Adam Marcinkow
Gosia, Sebastian, Cezar i Lukasz - Osoby Towarzyszace

Rozruch w Alpach. Dzialano w rejonie Hintertux. Pierwszy dzien stokowy, kolejne dwa to wejscia na Frauenwand, 2541m n.p.m. (1050m przewyzszenia) i Grublspitze, 2395m n.p.m. (1216m przewyzszenia). Pogoda dopisala, warunki sniegowe trudne. W dolnych partiach gor zielono.
 
Pozdrawiam serdecznie
Adam
Jerzy Pukowski
Jerzy Ganszer

Czasy słabe, na górze trochę lodu /powinno być - zamarzniętej wody/. Na zdjęciu widać metę. Trasę wiele lat temu ustanowił Wacław Michalski. Przypominam, że członkowie Klubu mogą startować na każdej trasie indywidualnie. Poniżej wyciąg z regulaminu. 

Regulamin od 2020 r

Uwzględnia się tylko najlepsze czasy danego zawodnika w danym sezonie /roku/! Stronę prowadzi Jerzy Ganszer. Obliczenia po sezonie wykonuje Paweł Kasperkiewicz - do niego również należy interpretacja poniższego regulaminu. 

Punktowane są najlepsze podbiegi danego zawodnika w sezonie. Oddzielnie akcje piesze i narciarskie. Istnieje podział na kobiety i mężczyźni.
Za pojawienie się na starcie i przekroczenie "linii" dostaje się 50 punktów. Każdy mierzy sobie sam czas - najlepiej z dokładnością do setnych sekundy. Kierujemy się uczciwością. Za 1 miejsce na danej trasie otrzymuje się 100 punktów, za drugie 99 itp. nie można dostać mniej niż 50 punktów.

Na wniosek Błażeja Nikla złożonym już w 2017 r od 2020 nie trzeba będzie składać sprawozdań.  Osoby z poza klubu będą mogły również samodzielnie startować.  Od 2020 r wprowadza się "wewnętrzny" Puchar Członków Speleoklubu Bielsko-Biała 

Zofia Gutek

Zjechałam trasą do głównej gondoli jest lepsza
Pozdrawiam Zosia
Lolo
Jerzy Ganszer


Było zimowo! Zjazd na sam dół do Soliska. Widzieliśmy świeczki w miejscu gdzie dom wyleciał w powietrze i zginęło tam 8 osób!

Tomasz Kochel
Jerzy Pukowski
Jan Jastrzębski - Sekcja Archeologiczna przy Speleoklubie Bielsko-Biała
Jerzy Ganszer

Zbadaliśmy okopy niemieckie nie opisane przez Dominika i Marcina Kasprzaków w książce - Niemieckie fortyfikacje lini b2 z lat 1944-45. Okopy są dość dobrze zachowane, znajdują się na północ od Przegibka. Autorzy książki znają już te okopy, czyli formalnie nic nowego nie wnieśliśmy!  A potem pojechaliśmy do "podziemi w rejonie zapory w Porąbce - w załączeniu zdjęcia - "kliknij"

 

 

Zofia Gutek
Jerzy Ganszer

100 przed Soliskiem zdjęliśmy narty. Warunki u góry coraz lepsze. Następna akcja za tydzień. Było zimno! 
Tutaj inne zdjęcia - "kliknij"
Było 20 osób. 
Chwała Zdzisławowi za organizację! 
Szczegóły w sprawozdaniach wewnętrznych. 
Jest dobrze - potrafimy ze sobą rozmawiać!
Poniższą treść napisali wszyscy, a przepisała Magdalena - chwała jej!

____

Opowiadanie wigilijne

Dawno, dawno temu w domu pełnym uśmiechu i przedświątecznej radości rodzina skrzatów wypiekała świąteczne ciasteczka śpiewając gwiazdkowe piosenki.

Śpiewały i śpiewały ale święty miał tego dosyć, ponieważ zamiast produkować najróżniejsze zabawki dla dzieci z całego świata to śpiewają i obżerają się ciachami. Za karę Mikołaj zakleił usta plastrem i zrzucił im mnóstwo zabawek i pudełeczek, do których miały pakować prezenty .. i zero zajadania.

Skrzaty robiły co Mikołaj kazał i płakały.

Rozpoczęły strajk. By obalić władzę Mikołaja dogadały się z dziadem Mrozem i wyruszyły do Rosji.

Przeprawa była ciężka -40˚C. Brody im zamarzły ale serca miały gorące.

Gdy przedzierały się przez tundrę do skrzatów przyłączyło się stado pijanych białych niedźwiedzi, mówiących tylko po rosyjsku.

Biały niedźwiedź pomyślał: Kałmucja jest ładna republiką. Znajdziemy żonę dla Mikołaja.

Skrzatom bardzo się to spodobało i pobiegły do tundry szukać ukrytej w dziupli wielkiego drzewa przemądrzałej i sprytnej jędzy.

Jędza zgodziła się omotać św. Mikołaja bo bardzo lubiła sprowadzać świętych na manowce.

Biedny Mikołaj nie spodziewał się ataku znienacka od przebiegłego prestidigitatora, który był wspólnikiem nad wyraz przebiegłej jędzy.

A TERAZ KOCHANE DZIECI POCAŁUJCIE MIKOŁAJA W CZOŁO

Dał się omotać jędzy a nawet robił jej prezenty, ale nie przewidział finału.

Potem jak zwykle bywa w takich związkach mieli dużo Mikołajków.

A mikołajki były bardzo mądrymi dziećmi i mimo wszystko kochały swoich rodziców.

Niestety, niefortunnie zapisały się do speleoklubu…

Stefan Mizera - Weteran
Teresa Mizera - gospodyni
Aniela Klassek
Wanda Ganszer - Fanklub Speleoklubu Bielsko-Biała
Jerzy Pukowski
Jerzy Ganszer

Wspominano stare czasy. Dziękujemy gospodarzom za bardzo miłe przyjęcie.


 1. Kazimierz Kucia
 2. Piotr Gawlas
 3. Dębowy - Speleoklub Brzeszcze
 4. Anna Konior - Speleoklub Brzeszcze
 5. Tomasz Urbański Pająk - Były Członek Klubu
 6. Katarzyna Kosmowska - Były Członek Klubu
 7. Zuzanna Kosmowska - Osoba Towarzysząca
 8. Wacław Kosmowski - Sekcja Archeologiczna przy Speleoklubie Bielsko-Biała
 9. Wojciech Jasiak
 10. Elżbieta Imielska - Fanklub Speleoklubu Bielsko-Biała
 11. Beata Michalska-Kasperkiewicz
 12. Paweł Kasperkiewicz
 13. Bartłomiej Golik
 14. Marta Gandor - Osoba Towarzysząca
 15. Agnieszka Gądek
 16. Zdzisław Grebl
 17. Mirosław Grupka - Były Członek Klubu
 18. Błażej Nikiel
 19. Honorata 'Honka' Kaczmarek
 20. Franciszek Kramek - Speleoklub "Bobry" Żagań, Klub Górski i Jaskiniowy Wałbrzych, Speleoklub Tbilisi
 21. Jadwiga Micherdzińska
 22. Mirosław Micherdziński - Speleoklub Tbilisi
 23. Daniel Oleksy - Speleoklub "Bobry" Żagań
 24. Adam Balcer - Speleoklub "Bobry" Żagań
 25. Emil Piotrowski - Speleoklub "Bobry" Żagań
 26. Jacek Szynalski - Klub Górski i Jaskiniowy Wałbrzych
 27. Bogdan Pałka - Speleoklub "Bobry" Żagań
 28. Wit Dokupil - Speleoklub "Bobry" Żagań
 29. Jerzy Niepsuj - Weteran
 30. Stanisław Dudzik - Były Członek Klubu
 31. Rafał Konior - Fanklub Speleoklubu Bielsko-Biała
 32. Wanda Ganszer - Fanklub Speleoklubu Bielsko-Biała
 33. Gabriela Michalska
 34. Wacław Michalski
 35. Marek Wiewióra - Były Członek Klubu
 36. Olivier Gajgał - Osoba Towarzysząca
 37. Roland Gajgał - Były Członek Klubu
 38. Kamil Oślizło
 39. Tomasz Stryczek "Stryku"
 40. Ewa Stryczek - Osoba Towarzysząca
 41. Grzegorz Majka
 42. Izabela Rosner-Manda
 43. Jakub Krajewski
 44. Małgorzata Bugalska - Osoba Towarzysząca
 45. Łukasz Piechocki
 46. Michał Ganszer
 47. Tomasz Motoszko
 48. Elżbieta Pikania
 49. Norbert Miczołek
 50. Magdalena Prochalska
 51. Małgorzata Pocha - Osoba Towarzysząca
 52. Agnieszka Kawik-Konowoł - Były Członek Klubu
 53. Wojciech Konowoł - Osoba Towarzysząca
 54. Marcin Konowoł - Osoba Towarzysząca
 55. Kazimierz Ślęk
 56. Hieronim Gawlas - Osoba Towarzysząca
 57. Krzysiek Handzlik
 58. Roman Czarnecki - Weteran
 59. Jarosław Goryl - Były Członek Klubu
 60. Gabriel Franecki
 61. Andrzej Luber - Były Członek Klubu
 62. Tomasz Frazik - Speleoklub Brzeszcze
 63. Marcin Krajewski - Akademicki Klub Grotołazów Akademii Górniczo Hutniczej Kraków
 64. Michał Smoter - Były Członek Klubu
 65. Anna Smoter - Były Członek Klubu
 66. Oliwia Smoter -  Sekcja Młodzieżowa 
 67. Andrzej Nowak - Były Członek Klubu 
 68. Jerzy Pukowski
 69. Kamil Polański
 70. Adam Marcinków
 71. Paweł Gądek
 72. Zofia Gutek
 73. Maja Jędrzejewska
 74. Sebastian Korczyk
 75. Mikołaj Korczyk - Sekcja Młodzieżowa
 76. Ines Korczyk - Fanklub Speleoklubu Bielsko-Biała
 77. Aneta Żak-Twardowska - Klub Alpinistyczny Grupy Beskidzkiej GOPR
 78. Łukasz Twardowski - Klub Alpinistyczny Grupy Beskidzkiej GOPR
 79. Katarzyna Szczerba - Były Członek Klubu
 80. Wojciech Stachowiak - Były Członek Klubu
 81. Grzegorz Więcek
 82. Jakub Binda
 83. Małgorzata Toczyłowska
 84. Jakub Pysz - Klub Alpinistyczny Grupy Beskidzkiej GOPR
 85. Tomasz Murzyn Grzegrzyłka
 86. Ewa Chylaszek-Brylska - Były Członek Klubu
 87. Bartłomiej Brylski - Beskidzki Klub Narciarzy "Gronie" PTTK Bielsko-Biała
 88. Katarzyna Jasionek - Były Członek Klubu
 89. Joanna Micherdzińska
 90. Paweł Kudłacz - Były Członek Klubu
 91. Mariusz Krywult - Klub Wysokogórski Bielsko-Biała
 92. Rafał Wojtkielewicz
 93. Paulina Kulpa
 94. Łukasz Smagóra
 95. Iwona Kajkowska - Osoba Towarzysząca
 96. Krzysztof Górski - GOPR
 97. Agnieszka Pinkas-Górska - GOPR
 98. Jerzy Lolo
 99. Bożen Janik - Osoba Towarzysząca
 100. Barbara Skupień
 101. Marcin Basian - Osoba Towarzysząca
 102. Elżbieta Jasiak
 103. Mateusz Będkowski
 104. Maciej Stanisławski - Klub Alpinistyczny Grupy Beskidzkiej GOPR
 105. Michał Smaga - Speleoklub Warszawa
 106. Zbigniew Grzybek
 107. Justyna Przybylska - Speleoklub "Aven" Sosnowiec
 108. Łukasz Przybylski -  TOPR
 109. Antoni Przybylski - Osoba Towarzysząca 
 110. Robert Skoczylas - Sekcja Archeologiczna przy Speleoklubie Bielsko-Biała
 111. Emilia Skoczylas - Osoba Towarzysząca
 112. Marcin Płaszczyński
 113. Tomasz Liszowski
 114. Anna Stawowczyk - Osoba Towarzysząca
 115. Marika Kubica - Osoba Towarzysząca
 116. Miłosz Kubica - ADHD Team
 117. Jerzy Ganszer
Jadwiga Micherdzińska ponadto należy do Speleoklubu Tbilisi. Tego typu dodatkowe informacje mogą znaleźć się w treści sprawozdania.

Był chrzest kursantów /i pasowanie/ - gratulacje dla młodych!


             1. Jakub Binda
                2. Agnieszka Gądek
                3. Tomasz Liszowski
                4. Norbert Miczołek
                5. Tomasz Motoszko
                6. Magdalena Prochalska
                7. Izabella Rosner-Manda
                8. Magdalena Toczyłowska
                9. Łukasz Smagóra - pasowany


Byli przedstawiciele następujących klubów: Speleoklub Brzeszcze, Sekcji Archeologiczna przy Speleoklubie Bielsko-Biała, Fanklubu Speleoklubu Bielsko-Biała, Speleoklubu "Bobry" Żagań, Speleoklubu Tbilisi, Klubu Górskiego i Jaskiniowego Wałbrzych, Akademickiego Klubu Grotołazów Akademii Górniczo Hutniczej Kraków, Klubu Alpinistycznego Grupy Beskidzkiej GOPR, Beskidzkiego Klubu Narciarzy "Gronie" PTTK Bielsko-Biała, Klubu Wysokogórski Bielsko-Biała, GOPRu, Speleoklubu Warszawa, Speleoklubu "Aven" Sosnowiec, TOPRu,
Tutaj kilka zdjęć - "kliknij"
Wystawę można obejrzeć jeszcze przez miesiąc. 

Było wiele osób. Między innymi byli:

Jakub Krajewski
Beata Michalska-Kasperkiewicz
Paweł Kasperkiewicz
Błażej Nikiel
Honorata 'Honka' Kaczmarek
Anna Sobańska - Fanklub Speleoklubu Bielsko-Biała
Natalia Sobańska - Osoba Towarzysząca
Grzegorz Więcek
Wit Dokupil - Speleoklub 'Bobry" Żagań
Jadwiga Micherdzińska
Mirosław Micherdziński - Speleoklub Tbilisi
Joanna Micherdzińska
Jerzy Pukowski
Wanda Ganszer - Fanklub Speleoklubu Bielsko-Biała
Aniela Klassek
Rafał Klassek - Osoba Towarzysząca
Pan Ziomek - kronikarz
Agnieszka z "domu" Klassek - Osoba Towarzysząca
Tadeusz Popiel - Były Członek Klubu
Stefan Mizera - Weteran
Teresa Mizera - Osoba Towarzysząca 
Małgorzata Toczyłowska
Bronisław Gądek - Osoba Towarzysząca
Agnieszka Gądek
Paweł Gądek
Izabela Rosner-Manda
Tomasz Manda
Katarzyna Jasionek - Były Członek Klubu
Jarosław Goryl - Były Członek Klubu
Tomasz Grzegrzułka
Stanisław Dudzik - Były Członek Klubu
Filip Nikiel - Osoba Towarzysząca
Magdalena Prochalska
Elżbieta Imielska - Fanklub Speleoklubu Bielsko-Biała
Wacław Michalski
Gabriela Michalska
Michał Ganszer
Małgorzata Bugalska - Osoba Towarzysząca
Ryszard Głowacki - Klub Alpinistyczny Grupy Beskidzkiej GOPR
Jarosław Gutek - Klub Alpinistyczny Grupy Beskidzkiej GOPR
Gabriel Franecki
pan z wodociągów - Osoba Towarzysząca
Zdzisław Grebl
Marta Gandor - Osoba Towarzysząca
Bartłomiej Golik
Zofia Skrudlik
Wojciech Jasiak
Ewa Chylaszek - Były Członek Klubu
Anna Brylska - Osoba Towarzysząca
Katarzyna Wrzeszcz - Były Członek Klubu
Małgorzata Pocha - Osoba Towarzysząca
Tomasz Stryczek
małżonka Tomasza - Osoba Towarzysząca
Zbigniew Holeksa
Jerzy Koczur
Mirosław Uczniak
Jerzy Niepsuj - Weteran
Marek Wiewióra - Były Członek Klubu
Iwona Dąbek - Były Członek Klubu
Łukasz Piechocki
małżonka Łukasza - Osoba Towarzysząca
Antoni Grzegrzułka - Osoba Towarzysząca
Grzegorz Łękawa - Były Członek Klubu
Miłosz Kubica - ADHD Team
koleżanka Miłosza - Osoba Towarzysząca
dziecko Miłosza - Osoba Towarzysząca
Maria Węgrzynkiewicz
Paweł Chrobak- Osoba Towarzysząca
Jerzy Ganszer
przedstawiciele PTTK
przedstawiciele domu Kultury w którym zainstalowano zdjęcia
kursant SBB
Agnieszka Wróbel - Fanklub Speleoklubu Bielsko-Biała
syn Agnieszko - Osoba Towarzysząca

A potem na górze był stosowny poczęstunek i było bardzo miło. Dziękuję Wszystkim za przybycie!


Zdjęcia - "kliknij"
Dziękujemy gospodarzom za miłe przyjęcie. Było dużo ludzi, atmosfera wspaniała!

Bielsko-Biała: Katedra Św. Mikołaja oraz Cmentarz na Grunwaldzkiej.

Pogrzeb Józefa Kuci z SGW –jednego z dwóch wrocławskich grotołazów tragiczni zmarłych w Wielkiej Śnieżnej.

Było bardzo wiele osób, mnóstwo grotołazów w kaskach, chyba pełna reprezentacja Wrocławia i przedstawiciele klubów z kraju.
Z SBB około 10 osób z Prezesem na czele.
(BNi)

Jan Łaciak- Członek Honorowy Speleoklubu Bielsko-Biała
Julia Łaciak - Pani domu
Aniela Klassek - Członek Honorowy Speleoklubu Bielsko-Biała
Wanda Ganszer - Fanklub Speleoklubu Bielsko-Biała
Jerzy Ganszer

Dziękujemy Gospodarzom za miłe przyjecie!

Należy dodać, że Jan intensywnie działał jaskiniowo w XX wieku, był pierwszym klubowym kierownikiem wyprawy do jaskiń Austrii. Był kierownikiem pierwszego klubowego zdobycia dna Polski.  

Zapraszamy Gospodarzy na obchody 50 lecia Naszego Klubu. 
Zofia Gutek do muzeum klubowego przekazała stary czekan.
Jadwiga Micherdzińska
Anna Sobańska - Fanklub Speleoklubu Bielsko-Biała
Marek Sobański
Jerzy Pukowski
Wanda Ganszer - Fanklub Speleoklubu Bielsko-Biała
Jerzy Ganszer
Zofia Gutek
Elżbieta Imielska - Fanklub Speleoklubu Bielsko-Biała
Beata Michalska
Paweł Kasperkiewicz
Karolina Luksa - Osoba Towarzysząca
Jakub Krajewski
Krzysiek Handzlik
Wojciech Jasiak
Joanna Micherdzińska
Zdzisław Grebl
Agnieszka Gądek
Łukasz Piechocki

Aniela Klassek
Stanisława Tomczyk - Były Członek Klubu
Leszek Tomczyk - Były Członek Klubu
Jerzy Pukowski
Jerzy Ganszer

Dziękujemy gospodarzom za miłe spotkanie. 
Należy dodać, że Stanisława i Leszek to klubowe małżeństwo!
Leszek ma przezwisko - Mao.