Małgorzata Bugalska - Osoba Towarzysząca

Michał Ganszer

 

Zwiedzilismy turystyczny fragment jaskini Cueva del Viento i dowiedzieli co nie co o działalności wulkanicznej na Teneryfie. Jaskinia ma ponad 18 km, odcinek turystyczny ok 250m. Jaskini nie formowała woda tylko płynąca lawa przez co występują w niej egzotyczne dla nas formy.

Beata Burdynowska - Weteran
Rafał Konior - Fanklub Speleoklubu Bielsko-Biała
Zofia Gutek
Błażej Nikiel
Jerzy Ganszer

W jaskini są nowe zabezpieczenia /drabinki, klamry/ ze stali ocynkowanej. Instalował to Klub Alpinistyczny Grupy Beskidzkiej GOPR, który jednocześnie zdeklarował się, że będzie opiekunem tej jaskini, co niewątpliwie będzie miało wpływ na oczyszczanie jaskini ze śmieci. 

Według "zasłyszanych informacji" - będzie instalowana jeszcze drabinka do górnych partii jaskini. 

Tutaj zdjęcia z jaskini - "kliknij"

Łukasz Piechocki
Teresa Zwierzchowska
Dariusz Rozmus
Marcin Parys
Piotr Gawlas

W sobotę odbyła się akcja do jaskini Pod Wantą. Jaskinia ładna, osiągnięto dno, na ścianie pięćdziesiątki leżał i kruszał zdechły nietoperz.

kilka filmów

Patrycja Kopytko
Dominik Sarnowski
Gabriel Franecki

W dniu 08.06.2019 odbyła się uroczystość otwarcia jaskini Malinowskiej dla szerokich mas społecznych. Imprezę organizował Klub Alpinistyczny Beskidzkiej Grupy GOPR. Imprezie towarzyszyła kapela góralska, radio CCM relacjonowało mprezę. Po oficjalnej części uroczystości udaliśmy się na wyprawę wglab jaskini. Zwiedziliśmy część  udostepnioną dla turystów  oraz jak na Speleologow przystało pozostałą część jaskini.

 

Uczestnicy:
 
Jakub Binda
Piotr Knopp
Tomasz Liszowski
Norbert Miczołek
Tomasz Motoszko
Wacław Michalski
 
Akcja kursowa do jaskini Wielkiej Litworowej. Cała ekipa zjechała do Magla i zeszliśmy jeszcze znacząco niżej, w rejon Elktromagla i potoku który tam płynie w Błękitnej Lagunie.
Co prawda odkupiliśmy to “ciężkim” wyjściem, ale sądzę że jest to godne odnotowania, jak na kursową akcję. Przy okazji wyniesiono trochę śmieci: dwa majzle, menażkę, woreczek ze śmieciami różnymi, kilka baterii Centra i butelkę.
W depozycie przed Maglem zostały: wiadro, łom, blaszane pudło, duży pojemnik z karbidem. Część tych rzeczy wyniesiono z korytarza pod Maglem i z rejonu Elektromagla

Tomasz Stryczek
Jerzy Ganszer

Oprowadzanie wycieczki po obiektach jaskiniowych w Podlesicach i Bobolicach. Między innymi działano w Jaskini Kalesonowej /Berkowej/ i Jaskini Suchej.

Kolejne nocne wyjście do Czarnej. Wejście głównym otworem, cel w dół - partie Tehuby do syfonu, cel w górę - wyjście górnym otworem, zjazd na powierzchni.

W partiach Tehuby poręczowanie "z natury", bez plakietek.

 

Uczestnicy:
Paulina Kulpa
Rafał Wojkielewicz

Bartłomiej Golik- SBB

Marta Gandor- Osoba towarzysząca

Korzystając z ładnej pogody wybraliśmy się na Magurkę. Po Drodze odwiedziliśmy Wietrzną dziurę . 


Akcja narciarska na Mont Blanc rozpoczęła się atakiem od strony Włoskiej 26.05.Próba dotarcia do schronu zimowego Francesco Gonella 3071m. lodowcem Miage nie udana ze względu na spadające kamienie i seraki, trudne warunki zła widoczność i wiatr.Odwrót z wys 2450m. następne 3 dni oczekiwania na pogodę,w miedzy czasie spadło 0.5m świeżego mokrego ciężkiego śniegu zimno i wiatr. Wybieramy jedyną w miarę bezpieczną drogę w tych warunkach przemieszczamy się tunelem na stronę francuską ,dochodzimy we mgle i wietrze lodowcem Des Bossons do schroniska CAF Grands Mulets 3050m.Na następny dzień od 3.00 podchodzimy na przełęcz Col du Dome przez Les Grandes Montes 4057m.przy dobrej pogodzie ,od schronu Valot 4360m.nie możliwe jest poruszanie się na nartach ze względu na oblodzenie i silny wiatr,zostawiamy więc narty.Na szczyt docieramy o 11.30 zejście do schronu i zjazd od 4300m. przez Grand Plateau do Chamonix.Akcja niebezpieczna ze względu na ciągle spadające lawiny śniegu i topniejącego lodu, pogoda nie pewna i trudny zjazd w ciężkim śniegu.Mała ilość narciarzy tego dnia(na szczęście).Trudny moment to wspinaczka ok.40m czystym lodem,słaba asekuracja.Przewyższenie dnia to 2260m.

Gabriela i Krzysztof Gajny

Ines Korczyk – Fanklub Speleoklubu Bielsko-Biała
Mikołaj Korczyk – Sekcja Młodzieżowa
Sebastian Korczyk

Pretekstem do wyjazdu było spotkanie z Wacławem, Tomaszem i kursem.

Zwiedziliśmy birowskie jaskinie: Schronisko w Górze Birów koło Podzamcza Zachodnie J.Cz.III-08.28, Schronisko w Górze Birów koło Podzamcza Wschodnie J.Cz.III-08.29 oraz Schronisko w Górze Birów koło Podzamcza Północne J.Cz.III-08.26.

Zerknęliśmy na ukryte w lesie okopy z czasu I wojny światowej.

Mikołaj wspinał się w południowo-zachodniej części góry, na Szarej Płycie.
Padły drogi: Szary kominek i Filarek dziupli (dla obu stanowisko założone było kawałek ponad "półką"), Prawy filar i Sosnowiecki marsz (obie do końca), a także Tyrolka, Pie[...]ony rurociąg, kombinacja Dziurek Kukuczki z Lewymi dziurkami i wreszcie Lewe dziurki (wszystkie cztery do punktów nad "półką").

Przejechawszy do Ryczowa, udaliśmy się w Ruskie Góry. Nasz cel stanowiła Jaskinia w Straszykowej Górze J.Cz.IV-03.13 (na zdjęciu). Obejrzeliśmy część jej głównego ciągu, dokonując trawersów między różnymi otworami. Potem odbyliśmy spacer po malowniczym Wąwozie Ruska.

Wieczorem zatrzymaliśmy się w Podzamczu, gdzie uniósł nas falujący tłum wczesnośredniowiecznych Słowian, przybyłych na XVI Najazd Barbarzyńców. O tej porze ochrona dzielnie broniła wstępu za mury zamku Ogrodzieniec, lecz niezrażeni ruszyliśmy dookoła skalnych ścian, znaleźliśmy tajne przejście i "sposobem" przeniknęliśmy do rozległego obozowiska – między białe, płócienne namioty.

Dzień spędziliśmy spokojnie i bardzo rekreacyjnie.
W naszej pamięci pozostaną kwitnące na biało, jurajskie głogi.

Zofia Gutek - najlepszy czas!
Łukasz Piechocki
Jerzy Ganszer

To był pierwszy start w tym sezonie! Zachęcamy innych. Nie ma obowiązku dochodzenia do mety. 

Na zdjęciu widoczna meta - lico narożnika płotu z napisem "toalety". 

Paweł Gądek

Bronisław Gądek - Osoba Towarzysząca

Rozkopaliśmy szczelinę z silnym przewiewem. Wszedłem do niewielkiej niszy, gdzie czuć było dalszy przewiew i przekopałem przejście do następnej niszy. Odkopywanie utrudniały kamienie odrywające się od ścian i sufitu. Ogólnie całość mocno niestabilna. Jest możliwość że coś jest poniżej. Aktualna długość ok. 7 metrów.

Błażej Nikiel
Zofia Gute
Jerzy Ganszer

To była akcja rowerowa. Splanowano jedną norę, zlokalizowano trzy inne. Szczegóły w Dokumentach Internetowych. 

Tutaj zdjęcia - "kliknij"

Miłosz Kubica - Były Członek Klubu, obecnie działa w ADHT Team - poniżej treść uzupełniająca od Miłosza.

Z ramienia SBB w spotkaniu uczestniczył Jerzy Ganszer

Spotkania odbywają się co roku, głównym inicjatorem jest Miłosz Kubica. 

Należy wspomnieć, że Krzysztof Apanasewicz ma klubowy rekord wysokości.

Jerzy Ganszer z rowerem wędrował od Kamesznicy i zlokalizował sporo skałek /niektóre przekraczały 10 m wysokości/, zlokalizował też dwa obiekty jaskiniowe - takie bramy skalne! Informacje o tych bramach skalnych będą niebawem w Dokumentach Internetowych .

Tutaj kilka zdjęć z akcji - "kliknij"

1. Andrzej Piłatowski KW Jastrzębie
2. Anna Łukasik KW Jastrzebie
3. Zbyszek Łukasik KW Jastrzębie
4. Natalia Łukasik o.t.
5. Michał Kolekta o.t.
6. Jerzy Ganszer SBB
7. Miłosz Kubica
 
JEST GRUPOWE Z WSZYSTKIMI I butikony wszystkie z butelka z Kathmandu od Apina i piwem z Szanghaju ;)
 

Jakub Binda

Jest szansa na jaskinię.

Zlokalizowany zimą wytop ze względu na swoje rozmiary wyglądał interesująco. Z tego powodu kolejne wyjścia miały na celu usunięcie zalegających kamieni, które notabene spadały długo i hucznie szczelinkami w nieznane. 

Dzisiaj szczelina puściła do zacisku, za którym widać obiecującą salkę.

Krzysztof Borgieł

Tym razem wybrałem wariant od parku linowego (trasa nr 4), ze względu na nachylenie korzystne do biegu. Wystartowałem od bramy parku linowego. Dalej pod wyciągiem krzesełkowym na Dębowiec. Później cały czas drogą (szlak czerwony) a na samym końcu żółtym wprost do stacji górnej. 

Trasa ma 4.7km i 516m podejścia. 

Mój czas to 41min15sek

Bez zatrzymania pobiegłem dalej na Klimczok i cały podbieg wyniósł 7.27km i 693m w górę w czasie 59min57sek.

Zachęcam do treningów!

Beata Burdynowska - Weteran
Jerzy Ganszer

Wykonano plan Ciemnego Schronu w Stożku K.Bs-01.22 /dł. 2 m/ /GPS, odnaleziono i wykonano namiar GPS Schronu pod Stożkiem II K.Bs-01.16

Tutaj kilka zdjęć - "kliknij"

Sebastian Korczyk
Ines Korczyk - Fanklub Speleoklubu Bielsko-Biała
Mikołaj Korczyk - Sekcja Młodzieżowa
Jerzy Pukowski
Wanda Ganszer - Fanklub Speleoklubu Bielsko-Biała
Zofia Skrudlik
Jerzy Ganszer

Eksploracja: 

Dotarto do Schronu w Bujakowskim II K.Bm-02.69 X i do Schronu w Bujakowskim III K.Bm-02.70 X - ze względu na małe rozmiary i niestabilność konstrukcyjną skreśla się te obiekty z ewidencji obiektów jaskiniowych Polskich Karpat Fliszowych.

W Bazie Danych obiekty te będą dalej figurowały z literką "X"  

 

Ognisko: 

Ognisko odbyło się w ruinach Zamku Wołek. Były kiełbaski i było miło! Niebawem odbędzie się tam ponowne spotkanie z "biegiem" na szczyt Bujakowskiego Gronia - jest tam bardzo stroma grań!

Tutaj kilka zdjęć - "kliknij"

Wanda Ganszer - Fanklub Speleoklubu Bielsko-Biała
Jerzy Ganszer

Tutaj kilka zdjęć - "kliknij"

Tam w środę ma być wyjazd eksploracyjny i ognisko w ruinach /zabrać kiełbaski/.  

Na zdjęciu wejście do niezbadanych podziemi. 

Oprócz członków klubu byli przedstawiciele Fanklubu, Sekcji Archeologicznej, oraz Beskidzkiego Klubu Narciarzy Gronie PTTK w B-B. 

Kierownikiem akcji była Agnieszka Gądek - chwała Jej! 

Jedna osoba wykąpała się w jeziorze. Przypłynęły do nas łabędzie. Wysprzątano rejon ogniska z dużej ilości butelek. 

Odbyły się ponadto "występy artystyczne". 

Dziękujemy wszystkim za przybycie. A zachód Słońca był dokładnie w Bramie Wilkowickiej. 

Tutaj zdjęcia - "kliknij" 

Zofia Gutek
Jakub Krajewski
Tomasz Stryczek
Wojciech Jasiak

To był zjazd KTJ-tu i Walne PZA. Na walnym Kolega Grzegorz Klassek został pośmiertnie Członkiem Honorowym PZA /jako pierwszy w Klubie/

http://pza.org.pl/news/news-pza/xxii-sprawozdawczo-wyborczy-walny-zjazd-delegatow-zakonczony

 

24.05 odbyła się 12 Cieszyńska Noc Muzeów,w której jako Klub uczestniczyliśmy w charakterze współorganizatorów. Dopisała pogoda mimo wcześniejszej deszczowej aury. W imprezie uczestniczyli członkowie Klubu : Izabela Rosner, Magdalena Prochalska, Kuba Krajewski, Patrycja Kopytko, Dominik Sarnowski, Tomek Motoszko, Piotr Knop, Teresa Zwierzchowska, Łukasz Piechocki, Paweł Gądek, LolO, Iwona Kuś i Gabriel Franecki. 

Na zdjęciu osoby starsze lub równe stażem od "Triumwiratu"

 

Józefa Giża - Weteran
Jan Choiński "Łata" - Weteran
Ryszard Kubera - Weteran
Aniela Klassek - Członek Honorowy SBB
Ewa Pawełek - Były Członek Klubu
Leszek Tomczyk "Mao" - Były Członek Klubu
Jerzy Pukowski - Członek Honorowy SBB i Weteran
Stefan Mizera - Weteran
Jerzy Ganszer -  Członek Honorowy SBB i Weteran
Stanisław Dudzik - Były Członek Klubu
Krystyna Rogala -  Były Członek Klubu
Stanisława Tomczyk - Były Członek Klubu /formalnie za młoda na to zdjęcie/


Rodzina Grzegorza przygotowała drobny poczęstunek - chwała Im!

Jerzy Pukowski pokazał wiele zdjęć o Grzegorzu.

Paweł Kasperkiewicz odczytał list gratulacyjny z KTJ-PZA

Dziękujemy Wszystkim za przybycie - tworzymy niepowtarzalna wspólnotę - "warto było". 

 

 

Jakub Krajewski
Zdzisław Grebl
Nikola Prochalska
Jerzy Pukowski
Rafał Stańczuk - Wielkopolski Klub Taternictwa Jaskiniowego
Magdalena Prochalska
Agnieszka Gądek
Anna Sobańska - Fanklub Speleoklubu Bielsko-Biała
Izabela Rosner-Manda - dołączyła potem na spotkanie "powernisażowe"
Jerzy Ganszer

Elżbieta Imielska - Sekcja Archeologiczna przy Speleoklubie Bielsko-Biała
Jerzy Pukowski
Paweł Kapłon - Sekcja Archeologiczna przy Speleoklubie Bielsko-Biała
Jan Jastrzębski - Sekcja Archeologiczna przy Speleoklubie Bielsko-Biała
Paweł Kasperkiewicz
Jerzy Ganszer

Wykład o Śląsku Cieszyńskim i wojnie z Czechami w 2019 r.

Agnieszka Gądek - na głównym zdjęciu
Elżbieta Imielska - Fanklub Speleoklubu Bielsko-Biała
Wanda Ganszer - Fanklub Speleoklubu Bielsko-Biała
Jerzy Pukowski
Paweł Kasperkiewicz
Zdzisław Grebl - wygrał zawody!
Jerzy Ganszer

Tutaj kilka zdjęć - "kliknij"

Bartłomiej Golik pokazał ciekawe zdjęcia dla mieszkańców Bielska-Białej z działalności jaskiniowej.

Wykład miał pan Władysław Magiera. To on w latach 70 - tych XX wieku udostępniał dla ruchu Jaskinię Niedźwiedzią w Sudetach. Było miło. 

Tutaj kilka dodatkowych zdjęć - "kliknij"

Na spotkaniu pokazał się Stanisław Dudzik, który w minionej epoce prężnie działał w naszym Klubie.