Ewa Rutkowska
Tomasz Grzegrzułka
Tomasz Kochel 
Grzegorz Więcek 
Mateusz Cieślar 
Łukasz Piechocki 
Maria Węgrzynkiewicz

Wyjazd kursowy. 
Godzina wyjścia 6.30. 
Godzina powrotu 19.00.
Wyjście pod kierownictwem Tomasza Grzegrzułki. 
Warunki atmosferyczne sprzyjające. 
Otwór zasypany. 
Akcja udana, przebiegła sprawnie.
Adam Marcinków
Alan - Osoba Towarzysząca
 
Po uzyskaniu wstępnej aklimatyzacji udaliśmy sie ok. 800 km na poludnie pustyni Atacama w rejon Copiapo. Naszym glównym celem wyjazdu do Chile było wejście na Wulkan Ojos del Salado, drugi pod względem wysokości szczyt Andów. Wynajętym autem podjechalismy mozliwie blisko szczytu. Pierwszy nocleg pod namiotem w pobliżu Atacama Refuge na wys. 5240m n.p.m. Drugi nocleg pod namiotem w pobliżu Tejos Refuge na wys. 5815m n.p.m. Kolejnego dnia udalo sie wejsc na Chilijski szczyt Ojos del Salado o wys. 6891m n.p.m.  Tak jak w rejonie San Pedro góry sypkie. Trasy wejsciowe trudne prowadzace przez piargi praktycznie na calej dlugości. Tylko ostatni ok. 30m odcinek wejsciowy na szczyt to wspinaczka trójkowym kominkiem.
 
Adam Marcinków
Alan - Osoba Towarzyszaca
 
Andy w najsuchszym wydaniu czyli na pustyni Atacama. Oprocz zwiedzania celem uzyskania aklimatyzacji udalo sie wejsc na nastepujace szczyty:
Wulkan Lascar 5602m n.p.m., wczesniej nocleg pod namiotem na wys. 4400m n.p.m. 
Wulkan Sairecabur 5971m n.p.m.
wczesniej nocleg pod namiotem na wys. 5000m n.p.m.,
Cero Pili 6046m n.p.m., wczesniej nocleg pod namiotem na wys. 4880m n.p.m.
Gory sypkie. Trasy wejsciowe trudne prowadzace przez piargi. Zdjecie wykonano  podczas biwaku na wysokosci 5000m.
Łukasz Piechocki
Marcin Parys
Magdalena Prochalska
Jerzy Ganszer

Ekip dodarła do Syfonu Marynarki Wojennej.  Czas akcji pod ziemią 5 godziny 45 minut, czas całej akcji 11 godzin 30 minut. Na powierzchni dość sporo śniegu! Syfon M.W. - "zalany". 
Dwaj pierwsi koledzy w Syfonie zrobili "morsowanie", czyli wykąpali się  - chwała im! 

Tutaj zdjęcia - "kliknij"

Tomasz Grzegrzułka
Maria Węgrzynkiewicz
Tomasz Kos
Mateusz Bętkowski
Maciej Boszczyk
Mateusz Cieślar
Ewa Rutkowska

Katarzyna Lena Koprowska

Bartłomiej Golik
Łukasz Piechocki
Rafał Stańczuk – WKTJ

Nasz wyjazd do Jaskini Czarnej to pełen sukces :)
Wyruszyliśmy punktualnie o godz. 6:00 a trzej koledzy jak obiecali tak zrobili i bardzo szybko nas dogonili. Z jaskini wyszliśmy o 19:00
Cała nasza ekipa dotarła do Partii Królewskich, potem powrót i zjazd z jaskini otworem 2. Bartek, Łukasz i Rafał dotarli do Studni Smoluchowskiego.
Zapewniano nas, że jaskinia jest przepiękna i taka się okazała. Od samego wejścia były już same ochy i achy. Cała ekipa ciężko pracowała :)
Wspinanie będę długo pamiętać i przygodę w Partiach Królewskich też - dzięki Mateuszowi :)
Specjalnie dla grupy 1 miał być kisiel z dedykacją, gdzie były trzy podejścia do przygotowania ale w ferworze akcji ciągle nam ginął i skończyło się na herbacie.

Dzięki Murzyn za wspaniałą akcję i wszystkie lekcje. Do zobaczenia na kolejnej wyprawie.

Martyna Michalska
Alan Jackson
Ben Armstrong
Stephen Fordyce
David Butler
Gabriel Kinzler

 Niggly Cave najgłębsza jaskinia Australii -395m. Część systemu Junee Florentine w parku Mount Field. Odkryta w 1990 roku przez Nicka & Ly, którzy to nazwali ją od połączenia swoich imion Niggly. Około 12 km jaskini z czego 5 odkryty w przeciągu ostatnich 4 lat przez grupę 12 grotołazów z klubu Southern Tasmanian Caverneers. Najgłębszy komin ma ponad 190m nazwano go The Black Super Giant. W maju 2019 Stephen Fordyce, Alan Jackson, Gabriel Kinzler, Serena Williams odkryli połączenie z Growling Swallet.

Nasza wyprawa rozpoczęła się w czwartek 12.12.2019. Pierwsza grupa wyjechała rano, a ja razem z Alanem dotarliśmy późnym popołudniem po półtora godzinnej jeździe z Hobart do miasteczka Maydena najbliżej położonego parku Mount Field. Do otworu trudno dostać się bez kogoś kto zna drogę, gdyż trzeba przedzierać się przez Tasmański las deszczowy, pokonując dosyć spore powalone drzewa. Alan jako botanik z wykształcenia douczył mnie pokazując mi wszystkie rodzaje tutejszych paproci. Weszliśmy do jaskini około godziny 8, aby być na bazie po trzech godzinach. Rozkładam płachty i łóżko. Tutaj spędzę kolejne 3 noce. Pobudka niezbyt wcześnie rano, zaczynamy wspinaczkę. Przejście wąskimi pasażami do tyrolki nad wodospadem, gdzie przez pożyczony sprzęt popełniam błąd i jadę na zbyt długiej lonży. To plusy i minusy podróżowania bez własnego sprzętu. Na szczęście tyrolka nie była zbyt długa i udaje mi się przeciągnąć się na rękach na drugą stronę. Następnie przechodzimy przez dosyć ciasny pasaż Wietnamski i dochodzimy do skrzyżowania Atlantis. W jednym ze strumieni chłopaki dzień wcześniej umieścili swoją nową zabawkę, czyli detektor barwnika, który wcześniej wypuścili w innej jaskini Boulder Jenga. Magiczne światła pokazują nam, że istnieje prawdopodobieństwo, że te dwie jaskinie też są połączone.

Ben i Gabriel poprowadzili nową drogę nad partiami Atlantis i odkryli nowe pionowe partie jaskini. W tym samym czasie Steve przenurkował północno-zachodnią część jaskini. 15 godzin trudnego techniczne nurkowania. 4 wąskie syfony na głębokości -350m przez nieznane partie. Przyznam, że po tym jak wróciliśmy na bazę, a Steve długo nie wracał z samotnej wyprawy miałam już przed oczami najczarniejsze wizje. Dlatego nikt się nawet nie zdenerwował, gdy o północy obudził nas piosenką o ptakach.

Następnego dnia planem jest wycieczka do Mother of Gods, ale jak się okazuje przez dłuższą niepogodę na Tasmanii partie te są zalane. Dlatego postanowiliśmy odhaczyć parę zadań z listy i sprawdzić kolejne korytarze. Razem skończyło się na około 750 m nowo odkrytych partii jaskini. Czterodniowy biwak w jaskini to dotychczas najdłuższy na jakim byłam. Szczegółowa organizacja, lista zadań, nowe zabawki technologiczne, bardzo dobra znajomość jaskini i nawet dopracowany system toaletowy świadczą o tym, że chłopaki nie robią tego pierwszy raz, a projekt Niggly Cave jest prawie na ukończeniu.

Wyszliśmy w niedzielę 14.12.2019 zmęczeni i szczęśliwi, że jednak coś udało się odkryć. Przyznam, że wspinaczka kominem 190m dała mi w kość, zwłaszcza, że dotychczasowe jaskinie, w których byłam na Tasmanii nie były aż tak wymagające. Przy wyjściu korytarz Tiger Tooth z wystającymi twardszymi kamieniami wydaje si ciągnąć w nieskończoność i zapewnił mi ramiona niebieskie od ilości siniaków przez co może niekoniecznie pojawię się na plaży na święta, albo w sumie czemu nie! ?

Zofia Gutek
Katarzyna Lena Koprowska
Bartosz Baturo
Jerzy Ganszer

Pokonano trasę:  otwór - Partie Gąbczaste - Zapałki - Wielki Komin - otwór. Czas akcji pod ziemią 2 godziny 40 minut, wszyscy mokrzy. Akcja polecana dla młodzieży klubowej. 

Tutaj kilka zdjęć - "kliknij"
Wacław Michalski
Mateusz Handzlik
Mateusz Dudek
Antoni Dudek
Grzegorz Więcek
Magdalena Prochalska
Tomasz Kochel


Byliśmy w Jaskini Czarnej. Dotarliśmy do Partii Królewskich. Jedliśmy świąteczny barszcz czerwony jak u mamy, kisiel i herbatę o smaku barszczu czerwonego i kisielu. Do wyboru był kisiel truskawkowy i owoce leśne. Grzesiek nie był zdecydowany który chce. Po chwili skupienia Grzesiek dokonał wyboru i wybrał owoce leśne. Potem i tak zjedliśmy kisiel truskawkowy.


Pozdrawiamy drugą ekipę, która będzie tam za tydzień!

Paulina Kulpa
Kamil Oślizło
Rafał Wojtkielewicz

Celem wyjścia był trawers głównego ciągu jaskini Czarnej od otworu głównego, do północnego, osiągając jednocześnie jej ekstrema - najniżej i najwyżej położony punkt. Odwiedziliśmy partie Techuby osiągając minimum -163m oraz partie Wawelskie, gdzie zajduje się najwyżej położony punkt +141m.
Po wyjściu przywitała nas piękna zima i dużo śniegu ;)

Zdjęcia Trawers Czarnej


Kamil Polański
Marcin Freindorf - Krakowki Klub Taternictwa Jaskiniowego
Jerzy Ganszer

Czas akcji w jaskini 7 godzin. Na powierzchni zima. Otwór był prawie zasypany!
Maria Węgrzynkiewicz
Grzegorz Więcek
Tomasz Grzegrzułka
Tomasz Kochel

Topografia z Murzynem na Hali Stoły, a także Smocza Jama, Hala Ornak i Smreczyński Staw.

Ciekawostki:
 - Na Hali Pisanej istniało kiedyś schronisko, które wysadzono na potrzeby filmu: https://youtu.be/mqq6-FDdI3g
 - W pierwszym zwężeniu (bramie) doliny Kościeliskiej, we wschodniej ścianie jest dziura. Nie jest to jaskinia, tylko sztolnia. Wykuto ją aby sprawdzić czy można zrobić tam zaporę.
 - W schronisku na Hali Ornak można kupić lany Okocim.
Gabriela Gajny
Paweł Gądek
Krzysztof Gajny
Katarzyna Lena Koprowska - grupa wsparcia
Jerzy Ganszer


Cztery osoby zdobyły szczyt. Pokonany odcinek to 23 kilometry, suma przewyższeń - 1277 m. Śnieg twardy, na górze duży wiatr. Działano ze strony północnej. Ładne widoki. W drodze powrotnej na tafli lodowej Czarnego Stawu Gąsienicowego - pchał nas wiatr! W schronisku spotkaliśmy Lenę.

Najwyżej z pod Zawratu zjechał Paweł!   Zdjęcie wykonano na szczycie, wszyscy siedzą, aby wiatr ich nie zdmuchnął.

Tutaj zdjęcia - "kliknij"

 

 1. Miłosz Kubica - ADHD Team, Były Członek Speleoklubu Bielsko-Biała
 2. Marzena Dec - Katowicki Klub Speleologiczny
 3. Olo Dobrzański - V7A7PL
 4. Paulina Piechowiak - Wielkopolski Klub Taternictwa Jaskiniowego
 5. Jerzy Drabik - Osoba Towarzysząca
 6. Lolo - Speleoklub Bielsko-Biała
 7. Ewa Chylaszek-Brylska - Weteran
 8. Jerzy Niepsuj - Weteran
 9. Andrzej Wójtowicz - Klub Sportów Wszelakich "Pijawka" - Słupsk
 10. Jerzy Urbański - Weteran
 11. Urszula Szyca-Modras - Klub Sportów Wszelakich "Pijawka" - Bytów
 12. Małgorzata Wójtowicz - Fundacja Nadzieja Słupsk
 13. Jacek Stanisz - Vyszechrad Maraton - Rytro
 14. Grzegorz Mikołajczyk - Klub Sportów Wszelakich "Pijawka" - Słupsk
 15. Renata Sadowska - Beskidzki Klub Narciarzy "Gronie" PTTK - Bielsko-Biała
 16. Jerzy Ganszer - Speleoklub Bielsko-Biała
 17. Krzysztof Banek - Nocny Łazik
 18. Mariusz Wilk - Katowicki Klub Speleologiczny
 19. Maciej Halski - Osoba Towarzysząca
 20. Czesław Libera - Speleoklub Dąbrowa Górnicza
 21. Waldemar Wowro - Speleoklub Dąbrowa Górnicza
 22. Andrzej Pajda - Speleoklub Dąbrowa Górnicza
 23. Marek Grucka - Katowicki Klub Speleologiczny
 24. Włodzimierz Porębski - Speleoklub Dąbrowa Górnicza, Krakowski Klub Taternictwa Jaskiniowego
 25. Maria Wgrzynkiewicz - Speleoklub Bielsko-Biała
 26. Tomasz Kochel - Speleoklub Bielsko-Biała
 27. Michał Fojdzik - Klub Alpinistyczny Grupy Beskidzkiej GOPR - na biwaku nie spał
 28. Jakub Komoniecki - Klub Alpinistyczny Grupy Beskidzkiej GOPR - na biwaku nie spał
 29. Paweł Banaszkiewicz - Speleoklub Olkusz
 30. Marek Grzywa - Silesia Vinter Swiming - Katowice
 31. Tadeusz Syt - Klub Wysokogórski Katowice
 32. Anna Sobańska - Fanklub Speleoklubu Bielsko-Biała
 33. Jakub Krajewski - Speleoklub Bielsko-Biała
 34. Marek Sobański - Speleoklub Bielsko-Biała
 35. Mariusz Kazimierski - Harcerski Klub Taternicki - Katowice
 36. Bartosz Gurgul -  Osoba Towarzysząca
 37. Błażej Pezdek - Osoba Towarzysząca
 38. Kazimierz Diobeł Gędoś - Speleoklub Brzeszcze
 39. Krzysztof Jastrząb Kacper - Osoba Towarzysząca
 40. Noebert Miczołek - Speleoklub Bielsko-Biała
 41. Tomasz Liszowski - Speleoklub Bielsko-Biała
 42. Piotr Kukulski - Speleoklub Olkusz
 43. Dariusz Kusmierczyk - Speleoklub Olkusz
 44. Piotr Sieczorek - Harcerski Klub Taternicki - Katowice
 45. Wojciech Żadło - Harcerski Klub Taternicki - Katowice
 46. Marcin Karkiński "Cobra"
 47. Robert Pest - Speleoklub Brzeszcze
 48. Renata Pest - Speleoklub Brzeszcze
 49. Krzysztof Pawlusiak - Speleoklub Brzeszcze
 50. Łukasz Kuśmierz "Cygan" - Speleoklub Olkusz
 51. Marcin Kojm - Speleoklub Brzeszcze
 52. Andrzej Jarek - Speleoklub Brzeszcze
 53. Elżbieta Imielska - Speleoklub Bielsko-Biała
 54. Małgorzata Toczyłowska - Speleoklub Bielsko-Biała
 55. Paweł Kasperkiewicz - Speleoklub Bielsko-Biała
 56. Beata Michalska-Kasperkiewicz - Speleoklub Bielsko-Biała
 57. Bejke - pies-suka - Fanklub Speleoklubu Bielsko-Biała
 58. Grzegorz Więcek - Speleoklub Bielsko-Biała
 59. Jarosław Noszczyk - Speleoklub Myszków
 60. Dawid Płoszaj - przyjaciel Speleoklubu Olkusz
 61. Marcel Wajda - Speleoklub Bielsko-Biała
 62. Tomasz Krawczyk - Speleoklub Brzeszcze
 63. Tomasz Pączek - Osoba Towarzysząca - na biwaku nie spał
 64. Karolina Szura - Osoba Towarzysząca - na biwaku nie spała
 65. Piotr Scisłowski - Klub Alpinistyczny Grupy Beskidzkiej GOPR - na biwaku nie spał
 66. Wojciech Gębala - Klub Alpinistyczny Grupy Beskidzkiej GOPR - na biwaku nie spał
 67. Marek Iliwicki - Harcerski Klub taternicki - Katowice
 68. Zofia Gutek - Speleoklub Bielsko-Biała - na biwaku nie spała
W drugim dniu widok na Tatry. Noc jasna. O godzinie 9,00 - grupowe zdjęcie pozowane. Dziękujemy wszystkim za przybycie.
"Dane nam było przeżyć piękne chwile".

Tutaj zdjęcia - "kliknij" - zdjęciami mozna w dowolny sposób dysponować!
Zdzisław Grebl

To jest pas bunkrów, które z założenia miały blokować enklawę Angielską
Tomasz Kochel
Maria Węgrzynkiewicz
Ewa Rutkowska
Grzegorz Więcek
Jakub Krajewski
Małgorzata Toczyłowska
Elżbieta Imielska
Jerzy Ganszer


W górach mokry ciężki śnieg. A potem zwiedzaliśmy zęby smoka w Leśnej i basen.

Tutaj kilka zdjęć - "kliknij"
2020|01|03

Bartosz Baturo
Mateusz Handzlik
Rafał Stańczuk
Tomek Jarmolski (nie należy do sbb)

O 6 rano wyjazd z BB, przerwa na herbatę w piątce, na szczycie o 15 stanęli Barek i Tomek. Zjazd drogą podejściową ponieważ szeroki żleb w mojej ocenie mógł "wyjechać" solidną dechą. Śnieg jeszcze słabo związany i leży bezpośrednio na skałach. Na górze mocno zdeformowany przez wiatr, ale im niżej tym zjazd przyjemniejszy. Zachód słońca zaliczony. Zrobiliśmy ok 20 km i 1,5 km w pionie. Powrót do auta już po ciemku. Wszyscy zadowoleni!
Gabriela Gajny - 4 miejsce w swojej kategorii
Krzysztof Gajny
Zofia Gutek - 1 miejsce w swojej kategorii - reprezentowała Klub Alpinistyczny Grupy Beskidzkiej GOPR
Barbara Barut -Skupień - nie reprezentowała żadnego klubu - 2 miejsce w swojej kategorii i 3 miejsce w grupie kobiet
Lolo
Jerzy Ganszer - 3 miejsce w swojej kategorii
Ewa Chylszek-Brylska - Były Członek Klubu - grupa wspomagająca - "dziękujemy"


Jest sukces - trzy osoby stanęły na podium /jedna dwa razy/. Startowało 6 osób z klubu. W sumie startowało 114 osób.

Podbieg na Skrzyczne odbywał się po ciemku. Zdjęcie wykonała Zofia Gutek
Paweł Gądek
Zofia Gutek
Jerzy Ganszer

Ekipa z Doliny Rohackiej weszła na Salatyn 2048 m, a potem dwie osoby bez nart zdobyły Mały Salatyn - 2046 m. Wykonano wiele ciekawych zdjęć. Wszyscy zaliczyli ponad 1000 m przewyższenia, a osoby, które zdobyły dwa wierzchołki mają dokładnie 1066 m przewyższenia. 
Wszyscy zjechali na nartach z Pośredniej Salatyńskiej Przełęczy 2012 m /było twardo!/, a Zofia zjechała z pod szczytu Salatyna ok. 2038 m. / 

Tutaj zdjęcia - "kliknij"
Elżbieta Imielska
Agnieszka Imielska - Osoba Towarzysząca
Jerzy Pukowski - fotograf
Jerzy Ganszer
Wanda Ganszer - Fanklub Speleoklubu Bielsko-Biała
Jerzy Ganszer

Pogoda super, były widoczne Tatry i Sudety!
Kilka zdjęć - "kliknij"
Łukasz Piechocki
Agnieszka Gądek
Jakub Krajewski
Beata Burdynowska - Weteran
Jan Jastrzębski - Sekcja Archeologiczna przy Speleoklubie Bielsko-Biała
Zofia Gutek
Magdalena Prochalska
Tomasz Szprycha - Osoba Towarzysząca
Katarzyna Sadlik - Osoba Towarzysząca
Iza Rosner-Manda
Elżbieta Imielska
Zdzisław Grebl
Jerzy Ganszer


Tutaj zdjęcia - "kliknij"
Tomek Stryczek
Aga Gądek
Gabriel Franecki
Wojtek Jasiak
Beata Michalska-Kasperkiewicz
Paweł Kasperkiewicz
Bartek Golik
Kuba Krajewski
Ela Imielska

Mieliśmy przyjemność zaprezentować nasz klub na Pikniku Organizacji Pozarządowych,
który odbył się w C.H. Gemini Park Bielsko Biała.
Na stoisku można było zapoznać się ze sprzętem grotołaza, a co 20 min odbywał się pokaz wchodzenia i zjazdu po linie.
Dodatkowo zaprezentowane były zdjęcia z naszej działalności oraz filmy z wypraw.
Dla dzieci przewidzieliśmy mini konkursy min. wiązanie węzłów, quizy. 
Dziękuję klubowiczom, którzy byli i pomagali w organizacji tego wydarzenia.
Było 20 osób. 
Chwała Zdzisławowi za organizację! 
Szczegóły w sprawozdaniach wewnętrznych. 
Jest dobrze - potrafimy ze sobą rozmawiać!
Poniższą treść napisali wszyscy, a przepisała Magdalena - chwała jej!

____

Opowiadanie wigilijne

Dawno, dawno temu w domu pełnym uśmiechu i przedświątecznej radości rodzina skrzatów wypiekała świąteczne ciasteczka śpiewając gwiazdkowe piosenki.

Śpiewały i śpiewały ale święty miał tego dosyć, ponieważ zamiast produkować najróżniejsze zabawki dla dzieci z całego świata to śpiewają i obżerają się ciachami. Za karę Mikołaj zakleił usta plastrem i zrzucił im mnóstwo zabawek i pudełeczek, do których miały pakować prezenty .. i zero zajadania.

Skrzaty robiły co Mikołaj kazał i płakały.

Rozpoczęły strajk. By obalić władzę Mikołaja dogadały się z dziadem Mrozem i wyruszyły do Rosji.

Przeprawa była ciężka -40˚C. Brody im zamarzły ale serca miały gorące.

Gdy przedzierały się przez tundrę do skrzatów przyłączyło się stado pijanych białych niedźwiedzi, mówiących tylko po rosyjsku.

Biały niedźwiedź pomyślał: Kałmucja jest ładna republiką. Znajdziemy żonę dla Mikołaja.

Skrzatom bardzo się to spodobało i pobiegły do tundry szukać ukrytej w dziupli wielkiego drzewa przemądrzałej i sprytnej jędzy.

Jędza zgodziła się omotać św. Mikołaja bo bardzo lubiła sprowadzać świętych na manowce.

Biedny Mikołaj nie spodziewał się ataku znienacka od przebiegłego prestidigitatora, który był wspólnikiem nad wyraz przebiegłej jędzy.

A TERAZ KOCHANE DZIECI POCAŁUJCIE MIKOŁAJA W CZOŁO

Dał się omotać jędzy a nawet robił jej prezenty, ale nie przewidział finału.

Potem jak zwykle bywa w takich związkach mieli dużo Mikołajków.

A mikołajki były bardzo mądrymi dziećmi i mimo wszystko kochały swoich rodziców.

Niestety, niefortunnie zapisały się do speleoklubu…

Stefan Mizera - Weteran
Teresa Mizera - gospodyni
Aniela Klassek
Wanda Ganszer - Fanklub Speleoklubu Bielsko-Biała
Jerzy Pukowski
Jerzy Ganszer

Wspominano stare czasy. Dziękujemy gospodarzom za bardzo miłe przyjęcie.


 1. Kazimierz Kucia
 2. Piotr Gawlas
 3. Dębowy - Speleoklub Brzeszcze
 4. Anna Konior - Speleoklub Brzeszcze
 5. Tomasz Urbański Pająk - Były Członek Klubu
 6. Katarzyna Kosmowska - Były Członek Klubu
 7. Zuzanna Kosmowska - Osoba Towarzysząca
 8. Wacław Kosmowski - Sekcja Archeologiczna przy Speleoklubie Bielsko-Biała
 9. Wojciech Jasiak
 10. Elżbieta Imielska - Fanklub Speleoklubu Bielsko-Biała
 11. Beata Michalska-Kasperkiewicz
 12. Paweł Kasperkiewicz
 13. Bartłomiej Golik
 14. Marta Gandor - Osoba Towarzysząca
 15. Agnieszka Gądek
 16. Zdzisław Grebl
 17. Mirosław Grupka - Były Członek Klubu
 18. Błażej Nikiel
 19. Honorata 'Honka' Kaczmarek
 20. Franciszek Kramek - Speleoklub "Bobry" Żagań, Klub Górski i Jaskiniowy Wałbrzych, Speleoklub Tbilisi
 21. Jadwiga Micherdzińska
 22. Mirosław Micherdziński - Speleoklub Tbilisi
 23. Daniel Oleksy - Speleoklub "Bobry" Żagań
 24. Adam Balcer - Speleoklub "Bobry" Żagań
 25. Emil Piotrowski - Speleoklub "Bobry" Żagań
 26. Jacek Szynalski - Klub Górski i Jaskiniowy Wałbrzych
 27. Bogdan Pałka - Speleoklub "Bobry" Żagań
 28. Wit Dokupil - Speleoklub "Bobry" Żagań
 29. Jerzy Niepsuj - Weteran
 30. Stanisław Dudzik - Były Członek Klubu
 31. Rafał Konior - Fanklub Speleoklubu Bielsko-Biała
 32. Wanda Ganszer - Fanklub Speleoklubu Bielsko-Biała
 33. Gabriela Michalska
 34. Wacław Michalski
 35. Marek Wiewióra - Były Członek Klubu
 36. Olivier Gajgał - Osoba Towarzysząca
 37. Roland Gajgał - Były Członek Klubu
 38. Kamil Oślizło
 39. Tomasz Stryczek "Stryku"
 40. Ewa Stryczek - Osoba Towarzysząca
 41. Grzegorz Majka
 42. Izabela Rosner-Manda
 43. Jakub Krajewski
 44. Małgorzata Bugalska - Osoba Towarzysząca
 45. Łukasz Piechocki
 46. Michał Ganszer
 47. Tomasz Motoszko
 48. Elżbieta Pikania
 49. Norbert Miczołek
 50. Magdalena Prochalska
 51. Małgorzata Pocha - Osoba Towarzysząca
 52. Agnieszka Kawik-Konowoł - Były Członek Klubu
 53. Wojciech Konowoł - Osoba Towarzysząca
 54. Marcin Konowoł - Osoba Towarzysząca
 55. Kazimierz Ślęk
 56. Hieronim Gawlas - Osoba Towarzysząca
 57. Krzysiek Handzlik
 58. Roman Czarnecki - Weteran
 59. Jarosław Goryl - Były Członek Klubu
 60. Gabriel Franecki
 61. Andrzej Luber - Były Członek Klubu
 62. Tomasz Frazik - Speleoklub Brzeszcze
 63. Marcin Krajewski - Akademicki Klub Grotołazów Akademii Górniczo Hutniczej Kraków
 64. Michał Smoter - Były Członek Klubu
 65. Anna Smoter - Były Członek Klubu
 66. Oliwia Smoter -  Sekcja Młodzieżowa 
 67. Andrzej Nowak - Były Członek Klubu 
 68. Jerzy Pukowski
 69. Kamil Polański
 70. Adam Marcinków
 71. Paweł Gądek
 72. Zofia Gutek
 73. Maja Jędrzejewska
 74. Sebastian Korczyk
 75. Mikołaj Korczyk - Sekcja Młodzieżowa
 76. Ines Korczyk - Fanklub Speleoklubu Bielsko-Biała
 77. Aneta Żak-Twardowska - Klub Alpinistyczny Grupy Beskidzkiej GOPR
 78. Łukasz Twardowski - Klub Alpinistyczny Grupy Beskidzkiej GOPR
 79. Katarzyna Szczerba - Były Członek Klubu
 80. Wojciech Stachowiak - Były Członek Klubu
 81. Grzegorz Więcek
 82. Jakub Binda
 83. Małgorzata Toczyłowska
 84. Jakub Pysz - Klub Alpinistyczny Grupy Beskidzkiej GOPR
 85. Tomasz Murzyn Grzegrzyłka
 86. Ewa Chylaszek-Brylska - Były Członek Klubu
 87. Bartłomiej Brylski - Beskidzki Klub Narciarzy "Gronie" PTTK Bielsko-Biała
 88. Katarzyna Jasionek - Były Członek Klubu
 89. Joanna Micherdzińska
 90. Paweł Kudłacz - Były Członek Klubu
 91. Mariusz Krywult - Klub Wysokogórski Bielsko-Biała
 92. Rafał Wojtkielewicz
 93. Paulina Kulpa
 94. Łukasz Smagóra
 95. Iwona Kajkowska - Osoba Towarzysząca
 96. Krzysztof Górski - GOPR
 97. Agnieszka Pinkas-Górska - GOPR
 98. Jerzy Lolo
 99. Bożen Janik - Osoba Towarzysząca
 100. Barbara Skupień
 101. Marcin Basian - Osoba Towarzysząca
 102. Elżbieta Jasiak
 103. Mateusz Będkowski
 104. Maciej Stanisławski - Klub Alpinistyczny Grupy Beskidzkiej GOPR
 105. Michał Smaga - Speleoklub Warszawa
 106. Zbigniew Grzybek
 107. Justyna Przybylska - Speleoklub "Aven" Sosnowiec
 108. Łukasz Przybylski -  TOPR
 109. Antoni Przybylski - Osoba Towarzysząca 
 110. Robert Skoczylas - Sekcja Archeologiczna przy Speleoklubie Bielsko-Biała
 111. Emilia Skoczylas - Osoba Towarzysząca
 112. Marcin Płaszczyński
 113. Tomasz Liszowski
 114. Anna Stawowczyk - Osoba Towarzysząca
 115. Marika Kubica - Osoba Towarzysząca
 116. Miłosz Kubica - ADHD Team
 117. Jerzy Ganszer
Jadwiga Micherdzińska ponadto należy do Speleoklubu Tbilisi. Tego typu dodatkowe informacje mogą znaleźć się w treści sprawozdania.

Był chrzest kursantów /i pasowanie/ - gratulacje dla młodych!


             1. Jakub Binda
                2. Agnieszka Gądek
                3. Tomasz Liszowski
                4. Norbert Miczołek
                5. Tomasz Motoszko
                6. Magdalena Prochalska
                7. Izabella Rosner-Manda
                8. Magdalena Toczyłowska
                9. Łukasz Smagóra - pasowany


Byli przedstawiciele następujących klubów: Speleoklub Brzeszcze, Sekcji Archeologiczna przy Speleoklubie Bielsko-Biała, Fanklubu Speleoklubu Bielsko-Biała, Speleoklubu "Bobry" Żagań, Speleoklubu Tbilisi, Klubu Górskiego i Jaskiniowego Wałbrzych, Akademickiego Klubu Grotołazów Akademii Górniczo Hutniczej Kraków, Klubu Alpinistycznego Grupy Beskidzkiej GOPR, Beskidzkiego Klubu Narciarzy "Gronie" PTTK Bielsko-Biała, Klubu Wysokogórski Bielsko-Biała, GOPRu, Speleoklubu Warszawa, Speleoklubu "Aven" Sosnowiec, TOPRu,
Tutaj kilka zdjęć - "kliknij"
Wystawę można obejrzeć jeszcze przez miesiąc. 

Było wiele osób. Między innymi byli:

Jakub Krajewski
Beata Michalska-Kasperkiewicz
Paweł Kasperkiewicz
Błażej Nikiel
Honorata 'Honka' Kaczmarek
Anna Sobańska - Fanklub Speleoklubu Bielsko-Biała
Natalia Sobańska - Osoba Towarzysząca
Grzegorz Więcek
Wit Dokupil - Speleoklub 'Bobry" Żagań
Jadwiga Micherdzińska
Mirosław Micherdziński - Speleoklub Tbilisi
Joanna Micherdzińska
Jerzy Pukowski
Wanda Ganszer - Fanklub Speleoklubu Bielsko-Biała
Aniela Klassek
Rafał Klassek - Osoba Towarzysząca
Pan Ziomek - kronikarz
Agnieszka z "domu" Klassek - Osoba Towarzysząca
Tadeusz Popiel - Były Członek Klubu
Stefan Mizera - Weteran
Teresa Mizera - Osoba Towarzysząca 
Małgorzata Toczyłowska
Bronisław Gądek - Osoba Towarzysząca
Agnieszka Gądek
Paweł Gądek
Izabela Rosner-Manda
Tomasz Manda
Katarzyna Jasionek - Były Członek Klubu
Jarosław Goryl - Były Członek Klubu
Tomasz Grzegrzułka
Stanisław Dudzik - Były Członek Klubu
Filip Nikiel - Osoba Towarzysząca
Magdalena Prochalska
Elżbieta Imielska - Fanklub Speleoklubu Bielsko-Biała
Wacław Michalski
Gabriela Michalska
Michał Ganszer
Małgorzata Bugalska - Osoba Towarzysząca
Ryszard Głowacki - Klub Alpinistyczny Grupy Beskidzkiej GOPR
Jarosław Gutek - Klub Alpinistyczny Grupy Beskidzkiej GOPR
Gabriel Franecki
pan z wodociągów - Osoba Towarzysząca
Zdzisław Grebl
Marta Gandor - Osoba Towarzysząca
Bartłomiej Golik
Zofia Skrudlik
Wojciech Jasiak
Ewa Chylaszek - Były Członek Klubu
Anna Brylska - Osoba Towarzysząca
Katarzyna Wrzeszcz - Były Członek Klubu
Małgorzata Pocha - Osoba Towarzysząca
Tomasz Stryczek
małżonka Tomasza - Osoba Towarzysząca
Zbigniew Holeksa
Jerzy Koczur
Mirosław Uczniak
Jerzy Niepsuj - Weteran
Marek Wiewióra - Były Członek Klubu
Iwona Dąbek - Były Członek Klubu
Łukasz Piechocki
małżonka Łukasza - Osoba Towarzysząca
Antoni Grzegrzułka - Osoba Towarzysząca
Grzegorz Łękawa - Były Członek Klubu
Miłosz Kubica - ADHD Team
koleżanka Miłosza - Osoba Towarzysząca
dziecko Miłosza - Osoba Towarzysząca
Maria Węgrzynkiewicz
Paweł Chrobak- Osoba Towarzysząca
Jerzy Ganszer
przedstawiciele PTTK
przedstawiciele domu Kultury w którym zainstalowano zdjęcia
kursant SBB
Agnieszka Wróbel - Fanklub Speleoklubu Bielsko-Biała
syn Agnieszko - Osoba Towarzysząca

A potem na górze był stosowny poczęstunek i było bardzo miło. Dziękuję Wszystkim za przybycie!


Zdjęcia - "kliknij"
Dziękujemy gospodarzom za miłe przyjęcie. Było dużo ludzi, atmosfera wspaniała!

Bielsko-Biała: Katedra Św. Mikołaja oraz Cmentarz na Grunwaldzkiej.

Pogrzeb Józefa Kuci z SGW –jednego z dwóch wrocławskich grotołazów tragiczni zmarłych w Wielkiej Śnieżnej.

Było bardzo wiele osób, mnóstwo grotołazów w kaskach, chyba pełna reprezentacja Wrocławia i przedstawiciele klubów z kraju.
Z SBB około 10 osób z Prezesem na czele.
(BNi)

Jan Łaciak- Członek Honorowy Speleoklubu Bielsko-Biała
Julia Łaciak - Pani domu
Aniela Klassek - Członek Honorowy Speleoklubu Bielsko-Biała
Wanda Ganszer - Fanklub Speleoklubu Bielsko-Biała
Jerzy Ganszer

Dziękujemy Gospodarzom za miłe przyjecie!

Należy dodać, że Jan intensywnie działał jaskiniowo w XX wieku, był pierwszym klubowym kierownikiem wyprawy do jaskiń Austrii. Był kierownikiem pierwszego klubowego zdobycia dna Polski.  

Zapraszamy Gospodarzy na obchody 50 lecia Naszego Klubu. 
Zofia Gutek do muzeum klubowego przekazała stary czekan.